U Jiřího a Veroniky by ste mäso zo supermarketu hľadali márne. Deťom doprajú to najzdravšie hovädzie priamo z ich farmy vo Vranove, ktorá vznikla súhrou náhod a chtivosťou s cieľom nájsť skutočne kvalitnú teľacinu do príkrmov. Začali odvážne, bez skúseností a vo veľkom až s piatimi stovkami kráv. Dnes sa Krava&Company pýši voľne sa pasúcim dobytkom a kráľovsky vysokou výživovou hodnotou hovädziny, ktorú si vychutnáte aj v burgroch lokálnych fastfoodov, reštauráciách či hoteloch.
Ako ste sa dostali k podnikaniu s hovädzím mäsom? S akými očakávaniami ste do toho išli?
Všetko sa to začalo v roku 2013, kedy sme si s manželkou Veronikou založili rodinu a spolu s prvým dieťaťom prišli aj viaceré zamyslenia. Jedným z nich bolo, či mu dávame v rámci stravy to najlepšie, čo môžeme. Zistili sme, že je to vcelku boj nájsť do príkrmu skutočne zdravú teľacinu. V rovnakom čase som pomáhal aj svokrovi, ktorý sa začal venovať farmárčeniu. Na začiatok sme plánovali kúpiť len 20 kráv, ale nakoniec sme z Francúzska priniesli celé stádo 500 kráv plemena Limousine. Skúsenosti sme mali primalé, obavy priveľké, ale nadšenie a ambície prevýšili všetky negatíva. Vtedy sme ešte netušili, že cesta za hľadaním kvalitného teľacieho mäsa sa stane našou prácou, láskou a poslaním.
Čo je dnes najväčšou hrozbou pre slovenské mäsiarstvá? Ako si mäsiari počínajú popri akciovom mäse zo supermarketov?
Nie je to jednoduché. Musíme si uvedomiť, že medzi kvalitným mäsom a tým najlacnejším je niekedy rozdiel 20 % – 30 %. Ak si navyše predstavíme, koľko vody obsahuje nekvalitné mäso, tak zákazník paradoxne prepláca. Platí však, že aj tí, čo ochutnajú mäso od nás, rýchlo pochopia, prečo stojí viac ako mäso od iných značiek. Vyniká krehkosťou a vôbec ho netreba variť tak dlho, ako si mnohí myslia. Našou misiou bolo skvalitniť trh, ktorý slepo toleruje nekvalitu a profituje na úkor zdravia, humánnosti a prírody. A podarilo sa! Kravičky sme nezatvorili do maštalí, ale dopriali sme im 3 000 ha pôdy. Nasiali sme nové traviny a na poliach sme vysadili hrach, pšenicu a kukuricu. Základom je, že dobytok nedovážame tisícky kilometrov, pasie sa v každom počasí a kŕmime ho vyváženou potravou, čo sa odráža na chuti a výživovej hodnote mäsa.
Cenou teda určite zlákate, ale chuťou neoklamete. Mäsiari často znižujú kvalitu mäsa tým, že uberajú tam, kde my nekompromisne stojíme za procesmi, ktoré sú nevyhnutné na dosiahnutie prísnych kritérií kvality. Ide o čas, ktorý je potrebný na to, aby mäso chutilo tak, ako má, bez skratiek, transparentne a zodpovedne voči prírode.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Kde kúpime najkvalitnejšie mäso? Ako sú na tom mäsové pulty v supermarketoch?
V súčasnej dobe je mnoho malých aj veľkých predajcov, ktorí si vyberajú, čo svojim klientom ponúknu. Odporúčali by sme skôr farmárske potraviny a jednoznačne by sme mali hľadať mäso, ktoré je chované a porážané priamo na Slovensku. Pokiaľ kupujeme napríklad španielske mäso s 3-týždňovou zárukou, je jasné, že výrobca predlžoval záruku a použil látky, ktoré držia mäso pokope. V súčasnej dobe je trh plný rôznych dodávateľov a v supermarketoch je dostupné mäso každého druhu a od rôznych dodávateľov, preto by sme sa mali rozhodovať aj podľa informácií, ktoré sú o danom dodávateľovi dostupné na internete.
Aké sú riziká mäsa a mäsových výrobkov zo supermarketov?
Určite neodporúčam kupovať mačku vo vreci. Obzrieť by sme sa mali skôr za mäsom z ekologických fariem a zo zvierat chovaných v dobrých životných podmienkach. Pomôže čítanie etikety. Naša legislatíva uvádza, ktoré informácie musia byť na obale, ako krajina pôvodu, kde sa zvieratá chovajú, kde ich porazili a, samozrejme, dátum spotreby.
Supermarkety ponúkajú široký sortiment mäsa z dovozu. Ich najväčší problém je používanie rastových hormónov a antibiotík. Únia zverejňuje, koľko antibiotík používajú jednotlivé krajiny na tonu hmotnosti zvierat. Na Slovensku je to takmer nič a v Krava&Company absolútne nič. V niektorých európskych krajinách sú však vysoké hodnoty bežným štandardom. Ďalej si musíme uvedomiť, že ak kupujeme mäso z iných krajín, špeciálne je populárne argentínske hovädzie, tak musíme brať do úvahy aj čas a dobu potrebnú na dovoz.
Mali by sme sa pýtať otázky ako:
- V akých podmienkach bolo hovädzie porážané?
- Ako ho skladovali?
- Ako je možné, že mäso prešlo takú dlhú cestu bez toho, aby sa pokazilo?
Aké mýty o mäse najviac ovplyvňujú Slovákov?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)