V Nome bol René viac v pozadí reštaurácie a venoval sa prevažne tvorbe menu na nasledujúcu sezónu, mítingom, rozhovorom a natáčaniam. Mal svojho šéfkuchára, ktorý rozdeľoval agendu medzi svojich Souschefov (zástupcov). Tí riešili objednávky, kvalitu surovín, alergie hostí a celkový priebeh v kuchyni. Samozrejme, aj René sa pravidelne zúčastňoval brífingov pred večerným servisom a vždy povedal niekoľko motivačných slov, aby udržal ľudí nabudených na pracovný výkon.
Spomínate si na nejakú pamätnú situáciu z vášho pôsobenia v Škandinávii?
Samozrejme. V Maaemo bol raz hosťom jeden ruský šéfkuchár, ktorý tvrdil, že mu jedlá chutili a že sa cítil super, no na ďalší deň napísal blog, v ktorom všetko jedlo skritizoval a zhejtoval celý zážitok. Tak nám šéfkuchár Esben povedal, aby sme sa všetci postavili k stene a aj s ním sme sa odfotili so vztýčenými prostredníkmi a následne mu to poslali do správy.
V čom je práca v slovenskej kuchyni iná v porovnaní s tou zahraničnou?
Keď v zahraničí príde človek do kuchyne, tak už má za sebou základy HACCP (prevádzkový poriadok). U nás o tom síce učia, ale v praxi sa to používa zriedkavo a aj to len v nejakých top hoteloch a v špičkových reštauráciách. Ľudia v zahraničí sú omnoho odolnejší a majú väčšiu ochotu pracovať ako tu na Slovensku.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)