fbpx

ROZHOVOR: K vede som sa dostal vďaka stránke ateistov. Slovákom chýba kritické a skeptické myslenie, hovorí Peťo BeWise

Známy YouTuber a influencer Peťo BeWise vás prevedie nielen témami vesmíru, ale aj psychedelík či iných vedeckých poznatkov. Zdroj: Unsplash/ Bryan Goff, info-business.sk/Ondrej Rychnavský
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Kedy sa rozhodol venovať tvorbe videí profesionálne,
  • ktoré témy ho najviac bavia na spracovanie,
  • akým hlúpostiam Slováci veria,
  • prečo ho fascinuje téma drog.

Ako dlho ti zaberie príprava na jedného videa?

Popri práci to bolo zhruba mesiac. Dva týždne scenár, zháňanie si rôznych materiálov a potom dva týždne samotná tvorba toho videa. Teraz mám pocit, že to trvá rovnako dlho, čo vidieť na prepracovanosti videa.

Ktoré z tvojho okruhu tém, ktorým sa venuješ, ťa najviac baví?

Pravdepodobne vesmír. O ňom viem najmenej. Keď robím scenár o vesmíre, tak vždy spolupracujem so Samuelom Kováčikom – vedátorom. Zvyknem mu napísať, že „počuj, daj mi nejakú zaujímavú tému o vesmíre“ a on mi napíše nejakú tému a ja si o tom potom čítam. Potom mu pošlem scenár a on mi pozrie, či sú tam hlúposti alebo nie. Zvyknem si čítať knihu o danej téme a beriem to aj ako taký test, či som to správne pochopil a potom Sama otravujem aj dva týždne s rôznymi vecami na objasnenie.

Vo fyzike je omnoho viac zaujímavých tém aj pre širokú verejnosť ako len čierne diery a život niekde vo vesmíre, ako napríklad to, koľko je dimenzií vo vesmíre v našom svete.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa bewise (@peto.bewise)

Tvojou misiou je teda popularizovať vedu. Vytvoril si Vaxinátora, kanál na YouTube Peťo BeWise a aj ďalší kanál Exsisto Sapiens – to je asi narážka na Stopárovho sprievodcu galaxiou, že?

Áno, áno.

Čo spustilo tvoj záujem o vedu ako takú? Kedy ťa to k nej začalo ťahať?

To začalo asi keď som mal okolo 13 – 14 rokov. Bol som pomerne veľký rebel čo sa týka náboženstva. Bol som vychovávaný v kresťanskej viere, učil som sa podľa náboženstva, čo sa mi veľmi nepáčilo. Rád som proste rýpal do vecí, a tak som raz jedného večera scrolloval niekde na nejakej stránke ateisti.sk. Vtedy to ešte fungovalo a boli tam odporúčania kníh, medzi nimi aj Boží blud od Richarda Dawnkinsa, čo je svetoznámy popularizátor vedy a hlavne evolučnej biológie.

Táto konkrétna kniha sa venuje iba náboženstvám, niektorými je nazývaná aj antikristická kniha. Je pomerne výrazná proti náboženstvám a zastáva tam racionalitu a odporúčania zbaviť sa starých mýtov a podobne. Kúpil som si ju. V nej referuje i na svoju veľmi známu knihu Sebecký gén, ktorá je primárne o evolučnej biológii. Tú som si prečítal na strednej škole a vtedy som zistil, že evolučná teória je veľmi zaujímavá.

V tom čase prišlo i rozhodnutie, že chcem byť biológ, chcem ísť týmto smerom a chcem vedieť čo najviac o evolučnej biológii. Tak som išiel študovať biológiu. Evolučná teória ovplyvnila aj môj pôvodný kanál, ktorý sa neskôr premenoval na Exsisto Sapiens a venuje sa evolučnej teórii a podobne.

Vylučujú sa náboženstvo a veda? Sú názory, že sa v podstate dopĺňajú.

Myslím si, že sa z časti dopĺňajú, avšak závisí, že kde konkrétne. Keď napríklad nejaký úplný náboženský fundamentalista bude tvrdiť, že kniha Genezis je úplne od slova do slova pravdivá, tak sa to môže ťažko nejako dopĺňať s vedou.

Myslím si, že človek môže byť ateista alebo agnostik, ale môže mať pomerne veľmi bohatý spirituálny alebo duchovný život, v ktorom buď medituje, alebo má životnú filozofiu, čo sa nejakým spôsobom spája s náboženstvom. Aj vo vede vieš nájsť príklady, ktoré nie sú len holé fakty, ale môžeš ich premeniť do filozofie života.

Na YouTube kanáli máš popisok: Veda je úžasná. Náš svet je úžasný. Zničme naše predsudky pomocou vedy, kritického a skeptického myslenia. Do akej miery podľa teba Slovákom chýba kritické a skeptické myslenie?

Do extrémnej miery. Mne sa to však ťažko hodnotí, lebo v mojom kruhu som veľmi prekvapený, že kde sú tí ľudia. Ja to, samozrejme, v mojej bubline nevidím, ale čo ma tak vytrháva z bubliny, sú práve sociálne siete. Vidím to hlavne, keď sa rôzni ľudia snažia cez Instagram alebo YouTube konverzovať – niekedy iba nadávať.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie