fbpx

ROZHOVOR: Jaroslav podniká so senom: Dopyt je veľký, no ľudí viac zaujíma cena než kvalita

Jaroslav Úradník vyrába seno vysokej kvality, ktoré doručuje doslova až pred dvere, zásobuje najmä súkromných chovateľov. Zdroj: Archív JÚ
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Ako vyzerá proces výroby sena?
  • Čo musí spĺňať vysoko kvalitné seno?
  • Čo najviac ovplyvňuje kvalitu sena?
  • Dá sa seno reklamovať?
  • V ktorej časti roka je o seno najväčší záujem?

Jaroslav Úradník si dnes plní detský sen s vlastnými strojmi a traktormi, zabezpečuje poľnohospodárske služby aj výrobu kvalitného sena. V Agroworkz navyše nájdeme aj špeciálnu službu výroby sena na kľúč, za ktorou sa ukrýva niekoľkodňový proces, na konci ktorého nám priamo do senníka poputuje voňavé a sýtozelené seno. Podľa Jaroslava sa so senom stále oplatí podnikať, vysoký záujem je predovšetkým na strane súkromníkov a drobných chovateľov dobytka, oviec či koní.

Ako ste sa dostali k poľnohospodárstvu ako takému?

K poľnohospodárstvu som sa dostal už ako malý chlapec. Mali sme záhradu a na nej sme pestovali zeleninu pre vlastnú spotrebu. Zaujímala ma hlavne poľnohospodárska technika ako taká, odvtedy som aj ja chcel mať vlastné stroje a traktory.

Čo vás priviedlo konkrétne k výrobe sena?

K výrobe sena som sa dostal tak, že miestne poľovnícke združenie nemalo človeka, ktorý by mal traktor a stroje, ktorými sa seno dorába, a tak som sa toho iniciatívne chytil. Musel som ale ešte dokúpiť starú kosačku a pásovú hrabačku. To bola vlastne aj moja prvá väčšia zákazka a odvtedy pre nich robím seno každý rok.

Čo si máme predstaviť pod senom vysokej kvality? Čo musí spĺňať a ako má vyzerať?

Seno vysokej kvality by malo byť v prvom rade skosené v správnom agrotermíne, a teda niekedy začiatkom júna, keď tráva dozrieva. Včasnou kosbou sa dosiahne to, že v sene ostane veľa živín. Trávne zloženie by nemalo obsahovať rastliny, ktoré sú pre zvieratá toxické napr. starček jakubov. Vysokokvalitné seno by potom malo byť voňavé a sýtozelené.

Z akých častí sa skladá proces prípravy sena, od zelenej lúky až po hotové balíky?

Proces výroby sena začína priaznivou predpoveďou počasia, kedy nehlásia aspoň 4 dni dážď. Následne sa tráva pokosí. Keď už je tráva pokosená, treba ju usušiť obrátením pomocou obracača, ktorý pokosenú hmotu odlepí od zeme a takto načechranú trávu lepšie presuší slnko. So senom by sme mali robiť ráno alebo večer, nikdy nie na obednom slnku, pretože by sme obili všetky lístky a ostali by iba stonky. Keď už máme seno usušené, tak je na zákazníkovi, či si  ho nechá zabaliť do balíkov, alebo si ho uprace ako voľne ložené seno.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jaroslav Úradník (@agroworkz)


Ako dlho to trvá? Aké postupy a technológie používate? Čo je v tomto procese najnákladnejšie?

Sušenie sena trvá väčšinou 3 až 4 dni od samotného kosenia až po balíkovanie. Snažím sa používať modernejšiu technológiu, ako je disková kosačka, ktorá trávu rozloží a tým sa dosiahne, že tráva lepšie schne a nie je potrebné ju dvakrát obracať. Platí tu pravidlo, čím menej krát so senom robíme, tým je kvalitnejšie. Ďalej používam obracač so záberom 5 metrov a hrabačku na seno so záberom 4 metre, ktorou sa robia riadky pred lisovaním do balíkov. Poslednou fázou výroby je lisovanie. Disponujem dvoma lismi na seno a slamu. Jeden robí malé hranaté balíky a druhý veľké guľaté. Najnákladnejšie na celom procese sú pohonné hmoty a obalový materiál balíkov.

Kedy a na základe čoho dokážete zhodnotiť, aká sezóna sena vás čaká?

Postupne od jari až po leto, kedy sa začína kosiť tráva na seno, sa dá pozorovať, ako sa trávnatý porast vyvíja. Najväčší dosah na rast trávy má dážď, ktorý je potrebný najmä v apríli a máji. Z toho vyplýva, že čím daždivejšia jar, tým viac sena.

Aký je dnes dopyt po sene?

Dopyt po sene je stále veľký, ale niekedy mám pocit, že hlavnú úlohu zohráva skôr cena ako kvalita. Ale je dosť ľudí, ktorí si na kvalite potrpia, hlavne farmy, ktoré senom kŕmia dobytok.

Oplatí sa teda so senom podnikať?

To je dobrá otázka. Ak niekto čaká, že balíky predá hneď cez leto, to sa neoplatí. Seno sa najviac predáva v zime a začiatkom jari, keď ľuďom dochádzajú zásoby. Vtedy sú ochotní aj priplatiť.

Aké miesta a sektory v súčasnosti najviac zásobujete?

Najviac zásobujem súkromných hospodárov a domácich chovateľov zajacov, dobytka, ovečiek či koní.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jaroslav Úradník (@agroworkz)


V čom spočíva vaša služba výroby sena na kľúč?

Služba výroby sena na kľúč spočíva v komplexnej službe vo výrobe sena. To znamená od samotného kosenia trávy cez proces sušenia a potom po dohode zahŕňa aj lisovanie do balíkov a odvážanie do senníka. Túto službu u mňa využívajú hlavne poľovné združenia alebo zákazníci, ktorí nemajú čas alebo stroje.

S akými najčudnejšími otázkami či požiadavkami sa na vás zákazníci obracajú?

Najviac ma vie dopáliť, keď ma zákazník zavolá na zákazku, kde je prístupová cesta tak zarastená, že autom ledva prejdete, a ja po nej mám prejsť so súpravou traktor – lis. Stala sa mi aj taká vec, že po dokončení zákazky mi zákazník oznámil, že nemá peniaze. Spýtal sa mi, či mi nebude prekážať počkať 3 dni. Našťastie, slovo dodržal a všetko vyplatil.

Stáva sa vám, že zákazníci seno reklamujú?

Raz sa mi stalo, že mi jedna pani volala s tým, že čo som jej to predal za seno, keď im to zajačik nechce žrať. Podľa nej bolo vraj zmoknuté, žlté a podobné slová. Riešil som to tak, že som pani povedal, nech balíky (boli asi 4) dovezie a vymením jej ich za iné alebo jej vrátim peniaze.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jaroslav Úradník (@agroworkz)

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie