Andrea Čermáková spojila lásku k psom a jedlu a pustila sa do obzvlášť netradičného podnikania s ručne robenými maškrtami pre psov, na ktorých si, ako sama priznáva, často pochutia aj ich majitelia. Márne by ste v nich totiž hľadali typické mäsité ingrediencie. V Mlsných packách, naopak, objavíte tzv. „ľudské“ suroviny, a to hlavne lyofilizované ovocie a zeleninu. Určite vás ale prekvapia aj kombinácie ovocia a tvarohu, brokolice a bazalky, banánu a arašidového masla a napríklad do tých tuniakových pridáva oregano. Ako prichádza na tieto atypické kombinácie? Jednoducho. Vlastnými chuťovými pohárikmi.
Prečo ste začali s výrobou domácich psích maškŕt?
Chcela som vytvoriť niečo svoje. Niečo, čomu by som venovala čas a energiu, kam by som mohla premietnuť aj kúsok kreativity, čo by ma napĺňalo a časom aj živilo. Za Mlsnými packami je ale dlhý proces, ktorý som niekoľko rokov nosila v hlave a nakoniec som sa rozhodla skombinovať moju lásku k psom a jedlu. Veľkou výhodou pre mňa je aj to, že keďže som nezaložila právnickú kanceláriu, tak sa môžem nielen graficky, ale aj slovne takpovediac „vyřádit“ a značku postaviť práve na tej vizuálnej stránke.
Čo vás inšpirovalo k netradičným príchutiam?
Inšpiroval ma môj vlastný mlsný jazyk, takže pre mňa nie sú až také netradičné. Ale predsa len jahody s tvarohom psovi len tak nenaservírujeme. (smiech)
V čom sa Mlsný packy líšia od maškŕt, ktoré bežne kúpime v obchode?
Odlišujú sa hlavne v tom, že aj keď ide o sušienky pre psov, vyrábam ich zo surovín pre ľudí a rovnako „ľudsky“ sú postavené aj príchute. Občas sa mi teda stane, že mi zákazníci napíšu, že im sušienky tiež chutia, čo je pre mňa taký úspech navyše. (smiech)
Ako dlho vydržia?
Ako kreatívny človek som stavila na farby a hravosť, keďže som nechcela ísť nudnou cestou bravčových uší alebo pľúcok. Maškrty však neobsahujú žiadne farbivá a ani konzervanty, takže zatiaľ je spotreba stanovená na 3 týždne od dátumu výroby. Aktuálne ale testujem dlhšiu trvanlivosť a už teraz viem, že tá doba sa bude predlžovať.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ako pôsobia na trávenie? Môžeme ich zahrnúť do každodennej stravy psa?
Vzhľadom na to, že zloženie maškŕt je veľmi jednoduché, každý majiteľ dokáže ľahko posúdiť, či psíkovi a jeho tráveniu maškrty sadnú alebo nie. Ak psík nemá alergie na obsiahnuté zložky jednotlivých príchutí, tak maškrty môžu byť pokojne zaradené do každodennej stravy psíka. Samozrejme, s určitými množstevnými obmedzeniami, keďže stále ide len o doplnkové krmivo, ktoré nenahradí pestrú stravu.
Ľudské sladkosti nie sú vhodné pre psov. Čo vaše sladké maškrty? Prečo sú bezpečné a čo sa stane, keď to s nimi preženieme?
Rozdiel je v tom, že sladké príchute sú sladené medom, také Jahódy sú sladšie, Modrůvky zase menej sladké, Blabánci sú skôr tučné než sladké. Pri sladkých aj slaných príchutiach sú na e-shope uvedené popisy s odporúčaním, k akej príležitosti sa hodia. Niektoré sú vhodnejšie pri tréningu, iné ako maškrty na výlety. Maškrty síce neobsahujú žiadne nebezpečné či toxické látky, ale nie sú hypoalergénne. Sú v nich použité potenciálne alergény, ako vajcia, špaldová múka či arašidové maslo. Vždy je teda nevyhnutné dôkladne si prečítať zloženie príchute ešte predtým, ako tú maškrtu dáme psovi. Čo sa týka denného dávkovania, tak ja stále verím v sedliacky rozum majiteľov. Pokiaľ sa ale stane, že to s maškrtami preženieme, tak psíkovi môže byť ťažko a nemusí sa cítiť práve najlepšie.
Ako vyzerá celý proces až po hotovú maškrtu?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)