fbpx

ROZHOVOR: Do politiky ma pozýva Šutaj Eštok. Muž, ktorý chcel Kaliňáka pichnúť vidličkou do čela, je na čele SIS katastrofa, hovorí Štefan Hamran

Štefan Hamran pôsobil ako policajný prezident SR. Zdroj: istream.sk
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Ako hodnotí rozhodnutie zrušiť NAKA?
  • Čo hrozí s prípadmi, ktoré riešila?
  • Prečo navrhoval zabezpečiť na školách kamery?
  • Ako hodnotí prepustenie Dušana Kováčika?
  • Čo hovorí o Pavlovi Gašparovi na čele SIS?
  • Vstúpi do politiky?

Pomôžu nám odhaliť úchylákov, ktorí sa chcú dostať do budovy školy.

A nastraženie bomby?

Vôbec.

Pomôžu nám odhaliť nejaké ruvačky, šikanu, krádeže, drobné krádeže. Áno, v tom môžu, ak bude monitorovaná celá škola. Musia ale súhlasiť rodičia ako zákonní zástupcovia. Pochybujem, že sa to stane, že budú monitorované všetky priestory. Okrem toho pre študentov a deti je dosť frustrujúce, že sú pod kamerami.

A na toalete asi tá kamera byť nemôže…

Tam nemôže byť, takže môžete umiestniť výbušninu aj na toalete.

Ale problém je v tom, že oznamovania a výhražné e-maily bombami sú väčšinou aj súčasťou hybridnej vojny. Robí to napríklad cudzia moc.

Pri bombových útokoch sa už priznal nejaký Ukrajinec, ktorý ale súhlasí s Putinovým režimom.

A môžu to robiť aj študenti. Môže to byť aj mládežnícka nerozvážnosť, ktorá má ale veľmi vážne následky. Takže treba proti tomu veľmi intenzívne vystupovať.

Je to zlyhanie polície alebo spravodajských služieb, že toľko dní boli nahlasované takéto hrozby?

Viete, to je reťazová reakcia. Vy keď zdecimujete policajný zbor, vyštvete policajtov zo zboru a najmä vyhadzujete tých, ktorí pracovať vedia a chcú, tak vám zostanú ľudia, ktorí to buď robiť nevedia, alebo jednoducho nestíhajú robiť, aj keby chceli.

V popradskej škole musela riaditeľka, školník a pedagogický personál prehľadávať školu a hľadať bombu, pretože im oznámili, že „my tam neprídeme, lebo nemáme ľudí“.

Veď občania platia mimoriadne vysoké dane v tejto krajine preto, aby mali zabezpečenú nejakú úroveň bezpečnosti, nejaký štandard. A z našich daní je platený aj policajný zbor. Tak občan môže očakávať, že ak je hrozba jeho dieťaťa v škole, tak polícia príde a spraví všetky opatrenia smerujúce k odstráneniu nebezpečenstva. Predsa nenecháme prácu pyrotechnikov a expertov na pedagogický personál.

Pánovi ministrovi to zrejme neprekáža a ďalej likviduje policajný zbor, a neuvedomuje si, že to bude mať ďalekosiahle negatívne následky a dopady na našu spoločnosť, a najmä na úroveň bezpečnosti.

K zvýšeniu kriminality a agende, ktorá pribudne policajtom – nielen v súčasnosti so zrušením NAKA, ale aj s novelou trestných kódexov, kde sa malá škoda zvýšila na 700 eur, si ministerstvo spravodlivosti ešte za Viliama Karasa dalo vypracovať analýzu, že ak by to bolo 500 eur, tak by sme mali vyše 1200 prípadov, ktoré by neboli súdne stíhané, ale považovali by sa len ako priestupok.

Ak by šlo o 700 eur, tak by sa od roku 2018 do 2021 vyše 1600 ľudí nedostalo pred súd. Môžeme očakávať, že okolo 1200 – 1600 prípadov, keď to spriemerujeme, naozaj pribudne len ako priestupok a nedostanú sa títo ľudia pred súd?

Určite áno, lebo mám už informácie, že tí chudáci policajti dokonca prehovárajú ľudí, ktorým bola spôsobená škoda, aby nepodali trestné oznámenie. Mám konkrétne také prípady. Policajti hovoria, že „aj tak sa to nevyšetrí, nie je nás dosť, nevieme sa tomu venovať, iba vás zbytočne budeme volať na výsluchy a nebudeme to vedieť objasniť“.

Veď to je katastrofa. Nemôže to takto vyzerať. Okrem toho, tak zahltia okresné úrady, že nebudú stíhať ani priestupky prejednávať. Toto nie je riešenie. Chcete mi povedať, že pre niekoho sa dá 690-eurová škoda bagatelizovať z pohľadu rodinného rozpočtu? Pre niektorých ľudí je 690 eur mesačný plat. A keď mu nejaký páchateľ spôsobí takú škodu, tak áno, očakávam, že bude náhrada škody a že spoločnosť sa s takým páchateľom popasuje a príjme všetky opatrenia, aby takého páchateľa odradila od páchania trestnej činnosti, aby nepáchal a nestal sa recidivistom.

To, čo prijala vláda, smeruje k tomu, že oni zľahčujú páchanie trestnej činnosti. Veď dnes už môžeme s kľudným svedomím vyhlásiť, že dostanú sa na slobodu aj zločinci, ktorí tam nemajú čo hľadať len preto, lebo súčasná vláda cítila potrebu zachrániť svojich nominantov, pána Kováčika a spol. Dostali obrovskú ranu, pretože pán Kováčik bol znova neprávoplatne odsúdený. A paradoxne sudcom Trubanom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý v minulosti mal skôr vždy opačný názor ako vyšetrovatelia NAKA a prokurátori ÚŠP v profilových kauzách.

Naozaj si neviem predstaviť a neviem, prečo čuší pán premiér, ale očakával by som tlačovú konferenciu, kde povie, že „Trubana treba vyhodiť, treba ho popraviť, je to zločinec, je to zviera, je to vagabund, treba ho odstrániť zo ŠTS“.

Asi nemôže, lebo prešiel výborovým konaním na predsedu ŠTS.

Ale predsa rozhodol proti nominantovi Roberta Fica a pán Fico povedal, že to bol monsterproces, v rámci ktorého uštvali Kováčika a v podstate ho odsúdili právoplatne nezákonným spôsobom a bola to politická kauza. Chce mi povedať, že aj pán Truban tak rozhodol z neviem akej politickej motivácie?

Máme tu ďalší prípad. Generálna prokuratúra (GP) podržala ÚŠP. Keď končilo ÚŠP, stihli ešte obviniť pána Gedru, šéfa úradu vlády. To je pravá ruka Roberta Fica.

GP dala za pravdu ÚŠP, že to bolo dôvodné trestné stíhanie a pána Gedru mali stíhať v tej obludnej kauze za 70 miliónov. Mimochodom, pre občanov na doplnenie, napríklad kauza Očistec, ktorý bol rozprášený so všetkými vyšetrovateľmi, ani v jednom prípade, ktorý Očistec vyšetroval Čurila a spol, súd nekonštatoval nedôvodnosť trestného stíhania. Ale vo vzťahu k týmto vyšetrovateľom to konštatoval Krajský sťažnostný súd. A ďalšie dva súdy konštatovali, že nevidia absolútne žiadne podozrenia. Skôr ich vidia na opačnej strane, na strane inšpekcie a Slovenskej informačnej služby (SIS), že sa tam diali nejaké nekalé veci, kde sa ohýbalo právo.

Vyšetrovatelia sú z prepustenia Dušana Kováčika sklamaní a znechutení. Zdroj: istream.sk

To ďalšie, ešte neprávoplatné odsúdenie Dušana Kováčika, hrá práve v prospech toho, že naozaj Čurillovci možno boli nezákonne vyšetrovaní, len aby mohli byť odobraté nejaké spisy. Nechajme to, samozrejme, na rozhodnutia sudcov. Ale ako to pôsobí na vyšetrovateľov, keď vidia, že minister spravodlivosti prepustí na slobodu skorumpovaného bývalého špeciálneho prokurátora? Za posledných 5 rokov prerušili ministri spravodlivosti sedemkrát výkon trestu, ale nikdy to nebolo proti rozsudku Najvyššieho súdu.

Sú znechutení, sklamaní. Oni ale nie sú arbitri v rámci toho sporu. Dokumentujú dôkazy v prospech a neprospech obvineného, to je ich úloha. Ale zoberte si, čo si o tom môžu myslieť prokurátori, a najmä sudcovia, ktorí sú v pozícii arbitra? Že im lezie niekto do ich sudcovskej právomoci.

Oni povedali, že Kováčik je právoplatne odsúdený zločinec a my na základe dôkazov sme dospeli k záveru, že má byť odsúdený. Aj sme ho odsúdili. A príde minister spravodlivosti a povie, že „ja ho pustím domov“.

Vzápätí príde ďalší prípad, kde sudca rozhodne identicky. Kováčik je podľa môjho názoru zločinec, ktorý pracoval v prospech organizovanej zločineckej skupiny, konkrétne Takáčovcov, a pôsobil na svojich podriadených, aby vyhoveli Takáčovcom a vyšli im v ústrety. Čo si o tom môžu myslieť sudcovia, ktorým nie raz liezol do kapusty a do tých kompetencií aj generálny prokurátor?

Veď vieme, že generálny prokurátor zrušil uznesenie vo veci začatia trestné stíhania, kde Čurillovci začali trestné stíhanie, lebo tam boli podozrenia, že na inšpekcii sa snažia zdiskreditovať tento tím len preto, že vyšetrujú politikov a rôznych oligarchov na najvyšších miestach.

Generálny prokurátor, respektíve jeho námestník, to zrušil podľa paragrafu 363 historicky prvýkrát vo veci samotnej, kde to nemôžete zrušiť podľa trestného poriadku, lebo musíte mať obvineného. Vtedy buď v prospech, alebo v neprospech môžete uplatniť paragraf 363. Ústavný súd konštatoval, že Generálna prokuratúra, konkrétne pán námestník, porušil trestný poriadok v neprospech vyšetrovateľov, u ktorých viacero súdov konštatovalo, že ich trestné stíhanie, a to bolo dôvodné, a podozrenia, ktoré mali, boli opodstatnené vo vzťahu k inšpekcii, že spolu so SIS-kou tam dochádza k manipuláciám a snažia sa zdiskreditovať členov vyšetrovacieho tímu okolo Jána Čurillu.

Čo bude pre štát znamenať vymenovanie Pavla Gašpara na čelo SIS?

Katastrofa. To je katastrofa. To je človek, ktorý zhodou okolností pracoval aj na NAKA bez výsledkov, bez chuti pracovať, bez vôle. To je presne typ človeka, u ktorého nebola zastúpená ani vôľová, ani vedomostná zložka. Nevedel ani nechcel. Podľa jeho nadriadených, tak ho opisovali, ja ho osobne nepoznám.

Videli sme, ako sa vyjadroval v Čifároch na chate. To je samo o sebe diskreditačné a podľa mňa sa taký človek nemôže stať šéfom tajných služieb, lebo to vidia aj v zahraničí, že chcel fyzicky odstrániť Kaliňáka, bývalého ministra vnútra, že mu pichne vidličku do čela, zrámuje ho, zbije ho, dá ho dole z motorky. Špeciálneho prokurátora chcel zlikvidovať fyzicky, ak odsúdia jeho otca a podobné vyjadrenia. A koľko sme tu počúvali, že Čurillovci sa za zatvorenými dverami vyjadrovali, že „nakopeme ju tam, tam, hentam“.

Však proti nim šli účelovo, čo sa dnes už potvrdzuje, tak tiekli nervy tým chlapcom. Ale že sa takýmto spôsobom vyjadruje súčasný šéf SIS-ky v minulosti, a napriek tomu, že jeho otec je obžalovaný v obludnej kauze, kde sú podozrenia, že sa zneužila polícia a vydala napospas nitrianskemu oligarchovi, ktorý v podstate riadil policajný zbor podľa svojho gusta, a účty mu skladali niekde na 5. alebo 6. poschodí v Transpetrole.

Tí policajní funkcionári, vrátane policajného prezidenta, tak naozaj neviem, ako to môže vnímať zahraničie. Podľa mňa to môže vnímať len tak, že SIS pre nich nie je dôveryhodným partnerom a nebudú s ňou zdieľať citlivé informácie. Však sa nezbláznili.

Aké je Vaše ďalšie smerovanie? Boli ste na kandidátke Demokratov do Európskeho parlamentu. Chcete vstúpiť aj do strany?

Zatiaľ sa konečne venujem sám sebe, na čo som nemal čas počas prezidentovania v predchádzajúcich rokoch, keď som šéfoval špeciálnej jednotke. Ale Matúš Šutaj Eštok ma každým dňom čoraz intenzívnejšie pozýva do politiky.

Tie obludné zlyhania, ktoré tam vidím, tie ničím nepodložené špinavosti, ktoré hádže na našu adresu, tak ma presviedčajú o tom, že ak bude takto pokračovať, tak je najvyšší čas.

A budú to Demokrati? Podľa posledných prieskumov by sa dostali do parlamentu.

Neuvažoval som zatiaľ o straníckej politike. Chcel som pomôcť v európskych voľbách, takže uvidím, ako ďalej. Ak sa rozhodnem, že naozaj vstúpim do politiky, lebo nemám ani iný manévrovací priestor, keď ma ťahajú do verejného priestoru ľudia ako Matúš Šutaj Eštok, aj tak vám nedajú pokoj. Je jednoduchšie sa tomu venovať ako politik.

Potom sa rozhodnem, že s kým, ako ďalej, ale som za to, aby som konečne videl nejaký signál, že zdravý sedliacky rozum zavládne v tábore stredopravých politických strán a budú hľadať k sebe cesty, dajú preč staré krivdy a vytvoria tu zmysluplný blok, ktorý presvedčí našich demokraticky zmýšľajúcich voličov, že táto krajina ešte má šancu s touto konkrétnou politickou garnitúrou.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie