fbpx

ROZHOVOR: Digitálny nomád Michal žije na Bali: Je to tvrdá práca, ktorá vám môže priniesť finančnú slobodu, ale nemusí, je to o pokusoch aj omyloch

Michal Dedinský je digitálny nomád, žije na Bali, vlastní viacero online firiem a na nomádstve miluje slobodu voľby. Zdroj: Archív MD
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Aké 4 veci potrebuje digitálny nomád?
  • Ako vyzerá Michalov bežný pracovný deň?
  • Prečo sú Slováci konzervatívni voči nomádstvu?
  • Ako môže nomádstvo narušiť rodinné vzťahy?
  • Prečo to nie je pre každého?

Nechýba mi nič. Zároveň musím povedať, že keď som bol zamestnaný, bolo to tiež super obdobie a nemôžem na to povedať nič zlé. Je to skôr o tom, že sa ako ľudia meníme, vyvíjame a s tým sa menia aj naše potreby. Každá fáza života má svoje čaro a prináša iné výzvy a príležitosti.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Dedinský (@michal_dedinsky)

Na aké skryté stránky digitálneho nomádstva by ste upozornili? Čo nepodceniť a čomu sa vyhnúť?

Pocit odlúčenia od rodiny a priateľov. Aj keď sme v pravidelnom online kontakte, nič nenahradí osobné stretnutia. My žijeme prevažne na Bali, ale viem si predstaviť, že pre niekoho, kto sa často presúva z krajiny do krajiny, môže byť adaptácia na novú kultúru vystúpením z komfortnej zóny. Ďalšou výzvou je udržanie rovnováhy medzi prácou a oddychom. Keď je vaša kancelária všade, je ľahké skĺznuť do neustáleho pracovného režimu. Taktiež by som odporučil nepodceniť právne a daňové otázky spojené s prácou v zahraničí. A v neposlednom rade, je dôležité mať finančnú rezervu pre nečakané situácie.

Aký postoj majú k nomádstvu Slováci a ako by ste to porovnali s Bali?

Myslím si, že na Slovensku sme k nomádstvu ešte stále trochu rezervovaní a konzervatívni, čo je možno dedičstvo bývalého režimu. Mnoho ľudí sa bojí urobiť tento krok, pretože je to často skok do neznáma plný neistôt. Verím, že mnoho Slovákov má obrovský potenciál, o ktorom možno ani nevedia. Často si stojíme v ceste sami. Sám som si tým prešiel, preto to tak dobre chápem.

Na aké najväčšie mýty ste v spojení s digitálnym nomádstvom narazili?

Asi najväčší mýtus je predstava, že digitálni nomádi pracujú s nohami v mori alebo na pláži, prípadne že nepracujú vôbec a len cestujú. Realita je úplne iná. Nomádi často pracujú veľmi tvrdo a určite sa nechodia len opaľovať. Je to životný štýl, ktorý vyžaduje disciplínu a zodpovednosť.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Dedinský (@michal_dedinsky)

Na sociálnych sieťach sa to často prezentuje ako práca, kde sa dajú rýchlo a ľahko zarobiť tisíce. Ako to naozaj je?

To, že máme možnosť pracovať odkiaľkoľvek, ešte neznamená, že zrazu prídeme k rýchlym zárobkom. Som presvedčený o tom, že akú hodnotu do práce vložíme, taká sa nám vráti. Hodnota sa buduje postupne, vytrvalou prácou a neustálym učením sa. Digitálne nomádstvo môže priniesť finančnú slobodu, ale vyžaduje si to čas, úsilie a často aj veľa pokusov a omylov. Nie je to cesta k rýchlemu zbohatnutiu, ale skôr k slobodnému a naplnenému životu.

Odporúčanie na záver?

Digitálne nomádstvo nie je pre každého. Niekto je šťastnejší v jednej krajine alebo v dlhodobom zamestnaní. Dôležité je robiť rozhodnutia podľa vlastného srdca a intuície, nie podľa očakávaní okolia. Žime autenticky a tak, aby sme mohli byť hrdí na svoju cestu, nech nás zavedie kamkoľvek.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie