Minister financií hovoril, že mal najťažší polrok v živote a ako perfektne pripravili konsolidáciu. Do 24 hodín sa zmenilo x vecí. Vláda v stredu niečo schválila a tam sú stále staré, nezmenené údaje. V prvom rade je to legislatívny guláš. Nie je to konsolidačný balíček, ale konsolidačný chaos, pretože aj s DPH v gastre a v hotelierstve jeden deň hovorili niečo iné a na druhý deň zasa iné.
A rozdiel v číslach je markantný.
Samozrejme, ale takto hrkať jedným, druhým smerom, zlé je aj jedno, aj druhé. Prvé hlásenie bolo, že gastro, ktoré má dnes 10 percent, keď jete v reštaurácii, a 20 percent, keď je donáška, stúpne na 23 percent.
Teraz to bude 5 percent.
Ale prvé hovorilo o 23 percentách. To by gastro úplne zabilo. Polovica prevádzok by odišla do šedej prevádzky. Minister to po pol roku príprav po dni pochopil. Aj my sme avizovali, ale hlásilo aj gastro. Takže teraz pôjde gastro z desiatich na päť percent, čo je dobre.
Pri gastre je to veľmi špecifické, lebo tam vedia byť úniky. Som presvedčený, že 5 percent gastru pomôže a paradoxne sa môže vybrať viac ako doteraz. Pri 5-percentnej DPH sa nikomu neoplatí podvádzať, nikomu sa neoplatí nedávať bločky. Sadzba je dobrá.
Hotely a ubytovanie ale posunuli z dnešných desiatich na 23 percent, čo je obrovský nárast. Predstavte si, že ste majiteľ hotela, už máte vyhodenú sezónu na budúci rok a zrazu budete musieť o 13-15 percent zvýšiť ceny. Už len toto je nedôveryhodné a je to taký vysoký nárast, že určite zapríčiní pokles turistov, aj slovenských, aj zahraničných, a postihne to slovenský turistický sektor. Takéto hrkania vždy robia viac škody ako úžitku.
A zvýšia ceny v hoteli, ale v podstate neponúknu vyššiu kvalitu, lebo na 23-percentnej DPH im stúpnu náklady. Jedine na gastre by vedeli ušetriť, ale človek nezíska pridanú hodnotu a neoplatí sa mu asi kúpiť pobyt.
Keď si kupujete pobyt, často si kúpite polpenziu. Miera stravovania je tam výrazne menšia než platba za samotný hotel, za ubytovanie. A teraz vy ako občan, turista, a je jedno, že či slovenský, alebo zahraničný, dostanete tie isté služby, len budú výrazne drahšie.
Je to kokteil, nabaľuje sa to, pretože jedna vec je, že namiesto 10-percentnej záťaže bude 23-percentná. Už to je výrazné navýšenie. Hotel je firma, ktorá bude platiť transakčnú daň, aj to je navýšenie. Zvýšilo sa mýto, to znamená, čokoľvek, čo hotel vozí, napríklad stravu, bude drahšie, pretože mýto zdražuje dopravné služby a do toho sa ešte môžu nabaliť ďalšie zvýšenia. Služby budú rovnaké, ale budú výrazne drahšie. To sú základné ekonomické záležitosti.
Turistický ruch na Slovensku bude v zásadných problémoch. Ak je predstava SNS, že si vyrobili ešte aj ministerstvo a toto je ich pomoc pre cestovný ruch, tak hovorím, že hanba.
Verím, že balíček budú ešte 100 ráz prerábať. Ja mám tú prezentáciu, ktorú prezentoval minister financií na tlačovke, ale ona je už dnes stiahnutá, už tam nie je. Budú ju ešte veľakrát prerábať, a ani to ešte neposlali do parlamentu.
Ešte k tomu turizmu. Nielen, že to minister kritizoval, ale dokonca povedali, že vznikne fond na podporu turizmu, vyčlenia približne 100 miliónov eur, ale keď si to prepočítame, čo je 100 miliónov oproti 23-percentnej DPH, plus 23-percentnej základnej sadzbe DPH, že či to vôbec pomôže hotelierom?
Toto je absurdnosť. Najviac by hotelierom pomohli, keby ich nechali. Mali byť v 10-percentnej sadzbe, ako boli doteraz. Nepotrebovali ani fond. Aj tak to bude byrokracia, bude tam množstvo ľudí, ktorí to budú riadiť. Kopa peňazí sa minie na byrokraciu. Dobre, niečo málo sa niekomu rozdelí, väčšinou to, samozrejme, budú priatelia niekoho. Bohužiaľ, dnes to tak funguje, že to budú hotelieri niekomu blízki.
Oveľa viac im poškodia, či už len DPH, ale aj ďalšími vecami, než im pomôžu nejakým fondom, ktorý teraz možno vzniká. Proste celé zlé.
Tento celý balíček okrem iného pridal veľkú mieru byrokracie aj pre samotnú ekonomiku, ale aj na strane štátu. Vyrábate novú daň, niekto ju musí kontrolovať, niekto ju musí sankcionovať, niekto ju musí vymáhať. To sú ďalší a ďalší zamestnanci. Buď prijmete nových, a stojí to štát peniaze, ktoré platíme my občania, alebo možno presuniete nejakých ľudí, čo kontrolovali DPH na transakčnú daň. Čo bude? Bude nižšia kontrola DPH a zasa bude viac podvodov.
A možno to tak nebude?
Ale prečo? Bude. Štát, a to som hovoril, nemal vyrábať nové dane, veď vyrobili transakčnú daň, daň z cukru. To je nová administratíva, ktorú finančná správa musí absorbovať a spracovávať. O toľko budú mať menej času na samotnú DPH alebo ich tam bude výrazne viacej. Oboje je zlé. Pričom vieme, že v DPH máme strašne veľké úniky.
Čo sa týka 5-percentnej DPH na gastro, to schvaľujete. Ako vnímate argument, že 5-percentná DPH sa bude týkať aj vybraných druhov potravín, liekov, že tam ľudia akoby ušetri? Akým spôsobom by obchodník mal znížiť spotrebiteľské ceny?
Robert Fico mal tlačovú besedu s obchodnými reťazcami a povedal, že ak sa to nepremietne do spotrebiteľských cien, tak bude vojna. Prečo by to ale mali reťazce robiť, keď aj samotným výrobcom stúpnu náklady, a oni to budú musieť kúpiť možno drahšie?
V prezentácii bolo 10 rôznych bodov, kde sa DPH znižuje. Vždy sú to nejaké viac alebo menej limitované skupiny. Samozrejme, niekde to pomôže. Ak budete namiesto 10 percent platiť päť, tak je šanca, že by to mohlo byť lacnejšie. Ale nová základná sadzba je 23 percent, to znamená, drvivá väčšina všetkého sa zdraží o 23 percent.
Vláda za rok vyberie od ľudí miliardu navyše na DPH. Niekde nám zoberú veľa a niekde akoby málo vrátia. Kupujeme potraviny, sem-tam televízor, chladničku, oblečenie, a výsledok pre človeka je, že zaplatí viac. Ak bude človek kupovať len základné potraviny a lieky, tak má šancu o niečo ušetriť, lebo tá sadzba klesla.
Ale to je len sadzba dane z pridanej hodnoty, ktorá klesla. Každá firma bude platiť transakčnú daň, každý jeden liek alebo potravina sa do potravín musí doviesť, lebo doprava bude drahšia. Takto stúpajú náklady a výrobca jednoducho musí zdražieť svoj výrobok, lebo všetky náklady, ktoré dáte do výroby, sa musia premietnuť v cenách produkcie. Musia, inak to nejde.
Samotná potravina bude o 4 percentá drahšia, lebo doprava, transakčná daň a ďalšie náklady. DPH povedzme klesla o 5 percent. Možno, že bude o niečo, o cent lacnejšia. Alebo možno aj nie.
To, že Robert Fico vyhlásil vojnu, to sú slová, ktoré ani nevie dostať do reality. V prvom rade sa nemôžete vyhrážať firmám, že „my máme hygienu, a čo vám tá bude robiť.“ To bolo tiež povedané na tlačovke. Máme hygienu, ktorá niečo kontroluje. Ak to podnikateľ plní, môže im akurát pogratulovať, že to robia dobre, a ak nie, môže im dať pokutu. Ale nie chodiť a vyhrážať sa. To je štátne výpalníctvo.
Väčšina potravín je aj tak s 20-percentnou DPH a teraz pôjde do prvej zníženej, do 19-percentnej. Čiže, zníženie sadzby dane o 1 percentuálny bod. Zoberte si, že ak niečo stojí 2 eurá s 20-percentnou DPH, tak to je 1,66 eura. Ak nejaká potravina, ktorá stojí dnes 1,99 eura, a bude 19-percentná daň, tak bude stáť 1,975 eura, po zaokrúhlení 1,98 eura. Bude o 1 cent lacnejšia. Som zvedavý, kto bude kontrolovať, že či konkrétny tovar bude o 1 cent lacnejší.
Navyše, keď si ten jeden tovar kúpite, aj tak sa zaokrúhľuje, lebo jedno a dvojcentovky nepoužívame. Sú to slová, ktoré len ukazujú na neprofesionalitu.
Systém je oveľa zložitejší. Ekonomika má vždy milióny vzťahov a nefunguje takto jednoducho. Ak jednu vec v reťazci zlacniete a tri ďalšie zdražiete, tak potravina bude mať cenu toho rozdielu. Nie, že zlacnenie sa premietne a zdraženie sa z nejakého neznámeho dôvodu nepremietne a bude to lacnejšie. Takto to nefunguje. Aj keď si Robert Fico možno myslí, alebo chcel by si myslieť, takto to nefunguje. Život bude drahší, to je pravda.
Čo bude v praxi znamenať zdanenie finančných transakcií? Pocítime to na výplatných páskach?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)