Máte pravdu. Hovorili, že DPH nezvýšia a hovorili, že ja klamem, keď som povedal, že to plánujú a takto chcú oklamať ľudí.
Tu by som povedal, že preto treba voliť podľa volebných programov, pretože ani pán Taraba, ani pán Fico nemali napísané, že DPH budú zvyšovať, práve naopak. A vidíte, zvyšujú ju. Prečo to robia? Lebo im je to najjednoduchšie. Zvýšiť DPH o 3 percentuálne body znamená, že to zaplatia ľudia na všetkom.
Hovorím vždy, že SaS-ka je jasne pravicová strana v tomto sa odlišujúca od kohokoľvek iného. Nikdy nebudeme súhlasiť so zvýšením DPH. Ani teraz, ani nikdy v budúcnosti.
Šetrenie malo byť na strane štátu, ale vláda do toho nechce ísť, lebo je to ťažké. Šetrenie na strane štátu znamená efektívnejšie obstarávanie. Znamená to, aby si ministerstvo športu neprenajímalo budovu za dvojnásobnú cenu, ako si prenajalo iné ministerstvo. Ak si jedno ministerstvo vie prenajať budovu zodpovedajúcu kvalite, v dobrom priestore za 10,50 eur za mesiac na meter, tak nemôže iné za 20 eur.
Takisto zvyšovanie platov, ale potom aj množstvo ďalších vecí.
Sú problémom aj eurofondy? Vieme, že nám hrozí zmrazenie.
Jedna vec je slabé čerpanie eurofondov, ale druhá vec sú opatrenia, útoky na spravodlivosť, na právny štát, to, samozrejme, únia vníma. Slovensko dnes nedokáže prežiť bez eurofondov, bez európskych peňazí alebo aj bez plánu obnovy a odolnosti. 80 percent verejných investícií je financovaných z eurofondov. Ak nebudú, tak vláda asi bude musieť, minimálne to rozrobené, platiť zo slovenského rozpočtu. A opäť sme pri tom, že peniaze nie sú a chcú ich ťahať od ľudí.
Žiadna konsolidácia nie je taká, ktorá by nebolela. Vždy bude bolieť niekoho a vo finále to vždy bude človek. Keď sa už robí nejaká konsolidácia, mali sa opatrenia nastaviť tak, aby pomohli ekonomike, zvýšili jej konkurencieschopnosť, alebo sa urobili aj nejaké pokrivenia systému. Prvé, čo mala vláda urobiť, je zrušiť vlaky zadarmo, nahradiť ich výraznými zľavami pre juniorov aj seniorov, a zároveň zvýšiť cenu cestovného. 11 rokov sa cestovné nezvyšovalo.
Nenájdete inú firmu, ktorá by 11 rokov nezvyšovala ceny svojej produkcie, keď len za posledné dva roky bola spolu 20-percentná inflácia. A toto celé je dotované štátom. Opäť to platíme my, ľudia, len akoby okľukou.
Zrušením vlakov zadarmo sa vyrovná určitá nesystémovosť alebo pokrivenie ekonomických vzťahov a následne by systém fungoval lepšie, a stál by štát menej peňazí.
Uzavrime základnú sadzbu DPH. Všetci ekonómovia povedali, že je to veľmi efektívne riešenie, ktoré prinesie peniaze. Z dlhodobého hľadiska to môžu ľudia nejakým spôsobom obchádzať. Hneď si povieme ako, ale ešte k tej kritike. Veď aj úradnícky premiér Ľudovít Ódor navrhoval DPH 22 percent. Prečo to vtedy nevzbudilo takú obrovskú kritiku ako teraz?
Kritiku to vzbudilo. Keď si pozriete SaS-ku, my sme s tým nesúhlasili ani vtedy, ani teraz.
Dobre, ale Progresívne Slovensko bolo ticho a teraz sú na barikádach.
Progresívne Slovensko kvôli DPH-čke na barikádach nie je ani teraz. To je napríklad jedna z veci, ktorou sa jasne SaS-ka od PS-ka odlišuje.
Ja som rád, že bojujú proti zvyšovaniu daní, ale s týmto sú akoby trochu okej. Ale nebudem, samozrejme, hovoriť za iných. Hovorím jasne, že v tomto sa aj pán Ódor mýlil.
20 % na DPH je jednoznačne dostatočná. Všetko ďalšie zhoršuje konkurencieschopnosť ekonomiky a všetky parametre, a hlavne, to treba povedať, zdražuje život ľudí. My nie sme ostrov. Japonsko si môže nastavovať svoju akúkoľvek politiku veľmi nezávisle. Japonec nepôjde nakupovať do Číny a iných susedov nemá na blízku.
Obyvatelia Slovenska, keď budú mať takúto DPH, tak možno budú robiť nákupy v Rakúsku, v Poľsku, v Česku.
To sa ale týka len prihraničných obyvateľov, zvyšní majú v podstate smolu.
Prihraničných obyvateľov sú takmer 2 milióny a žijú v bežnej dostupnosti do 50 km od hraníc na Slovensku. To je veľká časť Slovenska. To sa bude diať. Potom bude nižšia ochota platiť DPH aj zo strany firiem.
To znamená, viac sa budú hľadať úniky, opäť budú zaujímavejšie daňové kolotoče, a vôbec tá daňová medzera, ktorá je dnes veľká pri výbere DPH, sa ešte zvýši.
Namiesto zvyšovania DPH malo byť vymenené vedenie finančnej správy, aby skutočne fungovalo protikorupčne, efektívne, rozumne, aby lepšie vyberalo dane pri aktuálnych sadzbách. Keby sme len pri existujúcej sadzbe DPH dokázali vyberať aspoň na úrovni priemeru desiatich najlepších krajín EÚ, tak by nám to prinieslo stovky miliónov navyše.
Poctivým občanom, ktorí tú DPH zaplatia, ju zvýšia, a podvodníci sa nabalia ešte viac než doteraz, a štát z toho aj tak nebude mať viac. Úloha štátu bola pri danej sadzbe robiť lepšie a získať tak viac peňazí. Čiže postihnúť podvodníkov namiesto bežných ľudí. Teraz sa stalo to, že postihla bežných, slušných, pracovitých ľudí a pomohla podvodníkom.
23-percentná DPH môže v konečnom výsledku viesť aj k poklesu, než keby sme mali 20 percent práve preto, že ľudia to budú obchádzať?
Netrúfam si hovoriť o poklese. Určite to ale neprinesie toľko, koľko vláda plánuje, bude to výrazne menej, ako plánujú. Vláda čaká, že stúpnu príjmy. No toho o sa veľmi obávam, že sa nestane, a ich optimistický odhad sa nenaplní práve z týchto rôznych dôvodov.
Zoberte si jedného človeka z desiatich, ktorý sa vyberie do Rakúska. Kúpi si tam niečo a celú DPH nechá v Rakúsku. Koľko ľudí sa musí zložiť na Slovensku pri vyššej sadzbe, aby vyvážili jedného človeka, ktorý celú DPH odniesol do zahraničia alebo využil v zahraničí?
Aj väčšie nákupy – auto, chladničky – môžeme robiť v zahraničí. Na turizmus má tiež stúpnuť DPH na 23 percent. Hotelieri už hovorili, že ich to zruinuje. Môže poklesnúť turizmus na Slovensku, že si ľudia povedia, že pôjdu radšej do Rakúska?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)