Určite by v „starter packu“ začínajúceho bežca nemali chýbať vhodné bežecké topánky, ktoré sú navrhnuté pre konkrétny typ terénu. Nesmieme zabudnúť ani na vhodné bežecké oblečenie, ktoré by malo byť pohodlné a odvádzať pot z tela. Bežným trendom sú dnes aj športové hodinky, ktoré dokážu merať vzdialenosť, tep, jednotlivé kolá a ďalšie parametre. Nezabúdajte však na to, že meranie tepu cez zápästie je nepresné, preto ak sa chcete venovať behu pravidelne a mať presnejší obraz o tepovej frekvencii, odporúčam si kúpiť hrudný pás.
S akými rizikovými chybami a zlozvykmi sa u začínajúcich bežcov stretávate? Aké môžu mať dôsledky?
Najčastejšie chyby by som rozdelil na 3 časti:
1. Pred behom
Nielen pri začínajúcich bežcoch sa stretávam s absenciou rozcvičky, ktorú pokladám za kľúčovú. Nemôžeme chcieť od organizmu, aby podal výkon bez jeho prípravy.
2. Počas behu
Bežci nevenujú pozornosť správnej bežeckej technike, vďaka čomu si skôr či neskôr privodia bolesti holenných kostí, kolien či zápaly šliach. Neodporúčam bolesť ignorovať, behanie s bolesťou totiž vedie len k zhoršeniu zranenia a dlhšej rekonvalescencii.
3. Po behu
Bežci zanedbávajú strečing, čo môže viesť k svalovej stuhnutosti a zníženiu mobility.
Ako by mala vyzerať rozcvička pred každým behom?
Rozcvička by mala trvať 10 až 15 minút a mala by zahŕňať ľahké kardiovaskulárne cvičenie, akým je chôdza a pomalý beh. Toto pomôže zvýšiť srdcovú frekvenciu. Nasledovať by mal dynamický strečing, a teda cvičenia, ktoré napodobňujú bežecké pohyby.
Prečo ju nepodceniť a ako súvisí s plyometriou?
Rozcvička vás pripraví na výkon, pomôže ho zlepšiť a tiež predchádza zraneniam. Plyometria je na rozdiel od rozcvičky typ tréningu, ktorý sa zameriava na rozvoj explozívnej sily. Plyometrické cvičenia zahŕňajú rýchle natiahnutie a uvoľnenie svalov – skoky, preskoky a výpady. Tento typ tréningu pomáha zlepšiť rýchlosť, silu a výkon. Je však dôležité poznamenať, že plyometrické cvičenia by sa mali vykonávať s opatrnosťou ideálne pod dozorom trénera, pretože je potrebné ich vykonávať správne a sú aj náročnejšie na kondíciu.
O čo ide v bežeckej abecede a prečo je dôležitá?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)