fbpx

ROZHOVOR: Chceš začať behať? Zabudni na bolesť či pichanie v boku. Toto radí skúsený tréner Tomáš

Tomáš Benko dnes trénuje bežcov predovšetkým so zameraním na správnu bežeckú techniku. Zdroj: Archív TB
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Čo nesmie chýbať v starter packu začínajúceho bežca?
  • Ako zlepšiť a zefektívniť bežecký výkon?
  • Ako ti pomôže dychová technika 2:2?
  • Aké cviky zahŕňa bežecká abeceda?
  • Čo robiť, aby ťa pri behu nepichalo v boku?

Najprv mu učaroval hokej, neskôr reprezentoval Slovensko v rýchlokorčuľovaní a od vysokej sa naplno venuje behu. Tomáš Benko rozbehol svoju atletickú kariéru už na školských súťažiach, kde sa neraz ocitol na stupni víťazov, ako tréner začínal s detskými atlétmi a venoval sa aj juniorom, z ktorých vyrástli slovenskí reprezentanti.

Po týchto skúsenostiach presne vedel, čo bežecký svet potrebuje a spoločne s partnerkou sa pustili do projektu Škola bežeckej techniky s jasným mottom: „bež s nami za svojimi snami“. V rozhovore pre istream.sk odkázal začínajúcim bežcom:

  • akým zlozvykom sa vyvarovať,
  • ako správne dýchať,
  • či na čo nezabudnúť pri každom tréningu.

Podelil sa s nami aj o bežeckú abecedu a nezabudol ani na riziká, ktoré prichádzajú s ignorovanými bolesťami počas behu.

Ako sa v čase vyvíjal váš vzťah k behu?

K behu som bol vedený odmalička. Už ako dieťa som s otcom chodieval na rôzne bežecké súťaže, na základnej škole som aj často reprezentoval na viacerých atletických súťažiach. Paradoxom je, že atletika nebola pre mňa športom číslo jeden. Hrával som hokej a navštevoval som aj športovú hokejovú triedu. Na gymnáziu som presedlal na rýchlokorčuľovanie, kde som ako junior úspešne reprezentoval SR. Atletike som sa začal venovať až na vysokej škole a pokračoval som v nej aj po jej skončení. Po aktívnej 11-ročnej atletickej kariére som sa začal venovať trénerskej činnosti v atletickom klube a v rámci Slovenského atletického zväzu.

Čo vás priviedlo k založeniu bežeckej školy?

Po vysokej škole som sa venoval tréningom detskej atletiky, postupne som prešiel k výchove mládeže v atletickom klube, z ktorých vzišli reprezentanti SR, a pomáhal som rôznym bežeckým trénerom v ich tréningových skupinách. Vďaka týmto skúsenostiam som vedel, čo na bežeckom trhu chýba, a vytvoril som si v hlave projekt bežeckej techniky pre začínajúcich a hobby bežcov. Dlho som tento projekt nosil iba v hlave a vďaka mojej partnerke sa nám podarilo túto ideu pretaviť do fungujúceho projektu Škola bežeckej techniky. Naším cieľom je, aby si ľudia osvojili cvičenia, ktoré ich zdokonalia v bežeckej technike. Tréningy vedieme v malej skupine 10 ľudí a myslíme si, že v malej skupine máme priestor uplatniť individuálny prístup ku každému.

Založením Školy bežeckej techniky Tomáš pridal do bežeckého sveta to, čo v ňom chýbalo. Zdroj: Archív TB

Prečo by sme nemali s behom začínať na vlastnú päsť?

Hlavným rizikom je zranenie a to nechce zažiť žiaden bežec. Môže byť veľmi ľahko spôsobené nesprávnou technikou či neúmerným zvyšovaním vzdialenosti a intenzity. Odporúčam preto behať pod vedením bežeckého trénera. Jeho úlohou je vytvoriť individuálny tréningový plán, ktorý bude zohľadňovať vaše ciele, úroveň kondície či zdravotné obmedzenia. Tiež vie poskytnúť spätnú väzbu k bežeckej technike a namotivovať vás k lepším výkonom.

Čo nesmie chýbať v „starter packu“ začínajúceho bežca? 

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie