ROZHOVOR: Ak vám v salóne dávajú na výber, nájdite si iný. Maderoterapia môže pomôcť zbaviť sa celulitídy, hovorí maderoterapeutka

Kristína Borková je nielen profesionálnou a certifikovanou maderoterapeutkou, ale navyše vedie aj školenia a certifikuje budúcich odborníkov na maderoterapiu. Zdroj: Archív KB
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • S akými problémami maderoterapia pomáha?
  • Ako sa pripraviť na procedúru?
  • Kedy maderoterapia bolí?
  • Kedy nemôžete procedúru absolvovať?
  • Ktorá časť tela je najcitlivejšia?

Kristína Borková je certifikovanou maderoterapeutkou, absolvovala slovenské aj zahraničné kurzy a aktuálne ju nájdeme v Nových Zámkoch, kde pomáha nielen ženám povzbudiť prakticky celé telo.

Maderoterapia však nie je iba o formovaní postavy a celulitíde, dokáže telo prečisťovať a zlepšovať fungovanie svalov, čriev, imunitného systému či krvného obehu. Kľúčová je však aj pravidelnosť procedúr, bez ktorej sa dosiahnuté výsledky stanú len dočasnými.

Ako ste sa zoznámili s maderoterapiou? Kde ste sa učili a ako to prebiehalo?

S maderoterapiou som sa na vlastnej koži zoznámila asi pred 4 rokmi. Kurz som v tej dobe absolvovala v Bratislave, skladal sa z teoretickej a praktickej časti, boli sme tam 4 dievčatá a učili sme sa jedna na druhej. Pre mňa to ale nebolo úplne dostačujúce. Rozhodla som sa preto ďalej vzdelávať na Slovensku aj v zahraničí.

Na akom princípe funguje maderoterapia?

Maderoterapia zažíva na trhu už pár rokov obrovský boom, a to nielen, čo sa týka odstraňovania celulitídy alebo formovania postavy. Maderoterapia je prakticky novou holistickou technikou – telo, myseľ, duch. Tento druh procedúry je efektívnejší v tom, že povzbudzuje všetky orgány v našom tele, prietok krvi, lymfatický tok aj svaly. Účinok masáže prakticky núti telo správať sa inak, aby aj z dlhodobého hľadiska bolo vyčistené a fungovalo správne.

S akými nástrojmi bežne pracujete?

Keďže maderoterapia je 100 % prírodná, nástroje sú vyrobené z vareného buku a prispôsobené rôznym častiam tela, aby ich dokázali stimulovať, spevňovať aj tvarovať. Čo sa týka kvality drievok, všetky drievka, ktoré sú dostupné na slovenskom či českom trhu, sú z Číny a nie sú kvalitné. Ide o mäkké nelakované drevo zo smreku, ktoré sa rozpadáva a odpadávajú z neho triesky, ktoré môžu ublížiť. Drievka, s ktorými pracujeme, sú zo zahraničných firiem, ktoré ich priamo vyrábajú. Takéto drievka sú lakované a majú niekoľkoročnú životnosť.

Aké problémy dokážete na procedúrach riešiť? Ktoré sú dnes najčastejšie?

Dokážeme riešiť mnoho problémov. Napríklad upchatý lymfatický systém môže spôsobovať zdravotné ťažkosti a veľakrát ani netušíme, že ide práve o lymfu. Ženy najviac trápia opúchajúce a zavodnené nohy. Pocit ľahkých nôh je aj prvá vec, ktorú si už po pár procedúrach všimnú. Zlepší sa im celková cirkulácia lymfy, postupne sa odstraňuje celulitída, zlepšuje sa krvný obeh, tonus pokožky, posilňuje sa imunitný systém, zmierňujú sa tráviace ťažkosti, s čím súvisí aj zlepšenie vyprázdňovania.

Čo je ich spúšťačom?

Zlé stravovacie návyky, málo pohybu, nedostatočný príjem tekutín aj deštrukčné zmýšľanie. Som zástanca teórie, že psychika dokáže urobiť s naším telom veľa pozitívneho, ale taktiež aj negatívneho. Ak toto pochopíme a dostaneme sa do správnych rúk, dokážeme zázraky.

Pre koho je maderoterapia určená?

Pre ženy aj mužov bez ohľadu na vek.

V akých prípadoch môže kúra spôsobiť komplikácie? Aké?

Komplikácie môžu nastať v prípade, ak terapeut nemá dostatočné znalosti. Mal by poznať zdravotný stav klienta a tiež to, či netrpí niektorou z kontraindikácií. Medzi nich patria napríklad onkologické či kožné ochorenia, tehotenstvo, dojčenie, trombóza, hypertenzia či silné kŕčové žily. V prvom rade je dôležité komunikovať s klientom, čím sa dokážeme vyhnúť možným nepríjemnostiam.

Ako sa pripraviť na procedúru?

V deň procedúry, ako aj po iné dni, zvýšiť príjem tekutín, ale inak stačí dobrá nálada a tangáče.

Čo by sme mali pociťovať počas procedúry?

Určite žiadnu bolesť. Maderoterapia je síce intenzívna, ale veľmi príjemná procedúra, pri ktorej si klientka oddýchne a zrelaxuje, kým maderoterapeutka pracuje s jej telom.

Prečo niektorí odchádzajú s modrinami?

Existuje viacero dôvodov. Jedným z nich je zle vykonaná procedúra, kedy terapeut neodhadne tlak alebo typ tela. To by sa ale nemalo stávať, keďže maderoterapeutka by mala vedieť, kedy a ako pracovať, aký tlak vyvíjať a kedy pridať či ubrať. Opäť je to hlavne o komunikácii.

Akné, suchá či citlivá pleť. Sú tieto problémy prekážkou pri maderoterapii tváre?

Akné a kožné problémy ako psoriáza, ekzém či herpesy sú prekážkou. Suchá alebo citlivá pleť nie, pokiaľ sú k dispozícii správne prípravky určené pre rôzne typy pleti.

Čo sa deje s pleťou po kúre?

Takáto procedúra trvá od 30 do 45 minút, aktivuje sa lymfa a potom nasleduje ručná masáž a masáž drevenými prvkami. Podporuje sa tvorba kolagénu a elastínu. Okrem toho odstraňuje opuchy tváre a okolo očí, zjemňuje a niekedy až odstraňuje jemné vrásky, spevňuje tiež kontúru tváre a lícnych kostí.

Ktoré oblasti by ste označili za najcitlivejšie pri procedúrach?

Najproblematickejšou a zároveň najcitlivejšou oblasťou bývajú vnútorné a vonkajšie stehná. Avšak správnou technikou a správne vyvíjaným tlakom sa aj tieto časti tela stávajú znesiteľnými.

Pomáha maderoterapia aj na celulitídu? Na ako dlho?

Čerešničkou na torte je práve odstránenie celulitídy a krásne vyzdvihnutý zadok. Pokiaľ ale klientka prestane úplne chodiť na procedúry, pôjde len o dočasné efekty. Svoje klientky učím pravidelnosti. Keď už dosiahneme požadovaný efekt sériou sedení, tak stačí už iba tzv. „udržiavačka“. U niekoho je to raz za 3 týždne, u iného raz za 4 týždne, počet sedení je veľmi individuálny.

Maderoterapia dokáže účinne bojovať s celulitídou, ale kľúčové je dodržiavanie procedúr a tzv. udržiavačky. Zdroj: Archív KB

Môžeme hovoriť o trvalom odstránení celulitídy?

Celulitída má tak ako aj iné choroby veľa spoločné s emóciami. Ak do toho zarátame aj toto, tak poviem, že áno, dá sa odstrániť natrvalo.

Čo dokáže zvýšiť efektivitu maderoterapie?

K maderoterapii ako doplnok ponúkame zábalové ošetrenia v podobe rôznych krémov alebo gélov, ale aj tie začnú účinkovať až pri aktivovaní lymfy. Ak naučím klientku, ako otvoriť lymfu, tak potom si ich vie aplikovať aj sama doma. Ideálne je to ale po procedúre, kedy sú póry oveľa viac otvorené a tak sa ten prípravok lepšie vstrebe.

Aké mýty o maderoterapii by ste spomenuli?

Najväčším mýtom sú práve informácie o tom, že maderoterapia bolí. To, samozrejme, nie je pravda. Ak už niekto zažil bolestivú maderoterapiu, mal by zmeniť salón a dať tomu druhú šancu. Takisto treba vymeniť salón, ktorý dáva na výber, nakoľko klient príde so žiadosťou o pomoc, ale vyberie si len na základe ceny. Skutočný maderoterapeut nemá dávať na výber, má vedieť, čo klient potrebuje a podľa toho prispôsobiť procedúry.

Kristína pracuje so špeciálnymi valčekmi z kvalitného dreva, ktoré bežne v drogériách nezoženiete. Zdroj: Archív KB

A čo drevené valčeky z drogérie? Funguje domáca maderoterapia?

Domáce valčekovanie je čistý marketing na predaj drievok. Sami si totiž nedokážeme robiť maderoterapiu, nakoľko by sme museli mať napnutý sval, a to je jeden z dôvodov, prečo sa môžu tvoriť modriny. Existuje jeden typ drievka, ktorý ženy veľmi obľubujú, tie si zvyknú zaobstarať aj domov, ale iba pre príjemný pocit.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie