Rokovania medzi ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom a Lekárskym odborovým zväzom (LOZ) zatiaľ nevyústili do zásadného pokroku v prípade stiahnutia výpovedí lekárov. Odborári zatiaľ získali viac ako tritisíc podpísaných výpovedí. Prvým výsledkom týchto diskusií je vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá sa bude zaoberať otázkou financovania nemocníc.
Viac ako 3300 lekárov z rôznych nemocníc na Slovensku podalo výpovede na znak nespokojnosti s podmienkami v zdravotníctve. Lekári teraz zvažujú aj výpovede zo svojej nadčasovej práce. Sú pripravení svoje výpovede stiahnuť, ak vláda začne plniť ich požiadavky, informuje TASR.
Kľúčovým bodom je splnenie podmienok memoranda z roku 2022, ktoré bolo podpísané s Lekárskym odborovým zväzom (LOZ) vtedy vládnym kabinetom. Okrem toho požadujú, aby vláda verejne vyhlásila, že nedôjde k transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.
„Je pre nás kľúčové, aby sa spravil v tomto poriadok, aby bolo jasne povedané, za čo poisťovne platia nemocniciam, aby boli štandardizované zmluvy medzi nemocnicami a poisťovňami. Aby sa to dalo kontrolovať, pretože tým sa dá zhodnotiť aj efektívnosť nemocníc,“ uviedol šéf LOZ Peter Visolajský, po utorkovom stretnutí s ministrom zdravotníctva.
Podľa jeho slov minister navrhol vytvoriť pracovnú skupinu na riešenie tejto problematiky, do ktorej by mali byť zapojení zástupcovia ministerstiev financií a zdravotníctva, ako aj zástupcovia Lekárskeho odborového zväzu (LOZ). Táto skupina by sa mala zaoberať konkrétnymi otázkami týkajúcimi sa situácie v zdravotníctve.
Ak sa nedohodnú hrozia veľké problémy
Ak vláda nedosiahne dohodu s odborármi a lekári neodvolajú svoje výpovede, mnohé zdravotnícke zariadenia budú čeliť vážnym problémom.
„Rozsah dosahu by bol v nemocniciach rozličný a závisel by od počtu a štruktúry, teda odbornosti lekárov vo výpovediach v jednotlivých zariadeniach a oddeleniach,“ uviedol pre portál Plus JEDEN DEŇ zdravotnícky analytik a šéf INEKO, Dušan Zachar.
Početná časť pacientov by však mohla spôsobiť preťaženie ambulancií. „Ambulancie už teraz praskajú vo švíkoch. Neviem si predstaviť, čo by nastalo, keby nemocnice padli a snažím sa na to nemyslieť. Verím, že sa situácia vyrieši,“ uviedla pneumologička Katarína Dostálová na konferencii Zdravotnícky manažment 2024, ktorý organizoval týždenník Trend.
Z právneho hľadiska má každý zamestnanec právo podať výpoveď bez povinnosti uviesť dôvod. Po podaní výpovede začína plynúť dvojmesačná výpovedná lehota, počas ktorej je zamestnanec povinný pokračovať v práci. Po jej uplynutí dochádza k ukončeniu pracovného pomeru.
Lekár a právnik Peter Kováč zo spoločnosti Kinstellar pripomenul, že hromadné výpovede lekárov nie sú novinkou, keďže sa už v minulosti vyskytli podobné situácie.
„Keď sa na to pozrieme, tak základná zásada je, že opakovaný fór je „blbý fór”. A tento fór sa opakuje už tretíkrát. Už to prestáva byť zaujímavé,“ vyhlásil, že legislatívne podmienky sa od posledných hromadných výpovedí lekárov v rokoch 2011 a 2022 trochu zmenili.
Myslí si, že každá takáto kríza môže byť vnímaná ako príležitosť. Podľa neho, ak by štát chcel uzavrieť malé neefektívne nemocnice, hromadné výpovede zdravotníkov by umožnili nemocniciam z právneho hľadiska ušetriť na vyplácaní odstupného odchádzajúcim lekárom. „Čiže to je lacnejšie,“ dodal.
„Mnoho lekárov si neuvedomuje ďalšie dôležité podmienky. A preto neverím, že tie výpovede myslia vážne. Mnohí tvrdia, že ich podávajú zo solidarity. Solidarita je síce fajn, no ak sa pozbiera kritická masa, môže nastať problém. Ak si však lekári myslia, že po uplynutí výpovednej lehoty sa nič nestane a skončia na úrade práce, musím podotknúť, že ich tam s najväčšou pravdepodobnosťou bude čakať ponuka zamestnania a pokojne sa môže stať, že úrad práce ich pošle práve k ich bývalému zamestnávateľovi,“ vysvetľuje, že ak lekári pracujú aj v ďalšom pracovnom pomere, prichádzajú o nárok na podporu v nezamestnanosti zo strany štátu.
Podľa portálu ozdravme.sk, k 8. novembru bolo na Slovensku sedem nemocníc, kde neevidovali žiadne lekárske výpovede. Ide o zariadenia v Malackách, Lučenci, Veľkom Krtíši, Revúcej a Sobranciach, ako aj Východoslovenský ústav srdcových chorôb (VÚSCH) a Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach (VOÚ).