Rodiny so zdravotne postihnutými deťmi bojujú o podporu: Čo prinesie kontroverzná novela zákona?

Reklama
Na snímke vpravo minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD). Zdroj: Pexels/jonas mohamadi, TASR/Martin Baumann

Navrhovaná novela zákona o posudkovej činnosti ministra Erika Tomáša priniesla vlnu kritiky pre možnosť, že mnohí ľudia so zdravotným postihnutím, vrátane osôb s Aspergerovým syndrómom a vysokofunkčným autizmom, môžu prísť o dôležité kompenzácie. Kristína Homolová, matka dieťaťa s Aspergerovým syndrómom, vyjadrila obavy, že rodina príde o približne 200 eur mesačne, ak novela prejde v súčasnej podobe.

Podľa návrhu, ktorý je momentálne vo fáze pripomienkového konania, by sa znížil počet diagnóz oprávňujúcich na finančnú podporu, ako je príspevok na opatrovanie či parkovací preukaz. Minister Tomáš však oponuje tvrdeniu, že tieto zmeny ohrozia postihnutých. Podľa neho je cieľom zamerať podporu na ľudí podľa zníženej fyzickej alebo mentálnej schopnosti, nie na konkrétne diagnózy.

Kompenzačné príspevky poskytované rezortom práce, nemajú byť viazané na konkrétnu diagnózu,“ vysvetlil Tomáš. Píšu o tom aktuality.sk.

Dopad na rodiny a riziko chudoby

Organizácie a rodičia varujú pred nárastom chudoby u rodín so zdravotne znevýhodnenými deťmi, ak novela odstráni určité diagnózy zo zoznamu podporovaných. Zástupcovia občianskeho združenia Akčné rodiny zdôrazňujú, že novela môže mať tragické následky, najmä ak rodiny budú nútené obmedziť výdavky na základné potreby a terapie.

Zmena pravidiel pre preukazy ZŤP a kompenzácie

Novela zavádza nové kritériá pre nárok na preukaz ZŤP, ktorý poskytuje zľavy na dopravu a kultúrne podujatia. Osoby s vysokofunkčným autizmom či Aspergerovým syndrómom by už podľa nových pravidiel nemuseli mať nárok na tieto výhody. Táto zmena vyvoláva rozhorčenie, keďže mnohí z nich stále vyžadujú špeciálnu starostlivosť.

Osoby malého vzrastu by stratili prístup k pomoci, ak by merali viac ako 120 cm. To sa považuje za diskriminačné, keďže títo ľudia stále potrebujú úpravy v každodennom živote. Zákon má tiež eliminovať príspevky pre osoby s vývinovými poruchami, ktoré často potrebujú špeciálne oblečenie a pomôcky.

Výhrady k transparentnosti a dostupnosti pripomienkového konania

Akčné rodiny upozornili, že pripomienkové konanie prebiehalo iba jeden týždeň a že systém na podávanie pripomienok bol väčšinu času nedostupný. „Bol nedostupný od 17. do 21. októbra, pričom 16. až 24. októbra prebiehalo pripomienkové konanie,“ uviedla Homolová.

Možné riešenia v reforme posudkovej činnosti

Minister Tomáš zdôrazňuje, že novela je súčasťou širšej reformy, ktorá má modernizovať zastaraný posudkový systém z 60. rokov. Hoci kritici varujú pred nedostatočnou odbornosťou, Tomáš tvrdí, že na návrhu pracovalo viac ako 30 odborníkov. Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím aj ďalšie inštitúcie vyjadrili obavy, že zmeny môžu ohroziť poskytovanie podpory ľuďom, ktorí ju potrebujú.

Napriek tomu, že z úlohy vyplývajúcej z Plánu obnovy nevyplýva cieľ meniť zoznam stavov, pri ktorých bude nárok na poskytnutie kompenzácie, predkladaný návrh zákona a vyhlášky zmeny v tomto smere prináša, a to bez bližšieho odborného zdôvodnenia potreby tejto zmeny v dôvodovej správe,“ píše Úrad v odôvodnení.

Novelu zákona kritizuje aj občianske združenie jednotlivcov a rodín s aspergerovým syndrómom a vysokofunkčným autizmom HANS.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie