fbpx

Fotky vašich detí na sociálnych sieťach môžu po rokoch skončiť (kyber)šikanou. Problém menom sharenting

Zdroj: Freepik/prostooleh

Niektorí definujú ako pornografickú fotografiu každú fotografiu, ktorá súvisí s ľudským telom. Ako uvádza portál Medium, zistilo sa, že náš zrakový vnem vždy deteguje na fotografiách ľudského tela určitý výstredný znak formácie. V podstate sa každá fotografia, na ktorej je vyobrazené nahé ľudské telo, môže označiť ako istý druh porna. Nehovoriac o tých, ktoré vyobrazujú sexuálne orgány.

Nevhodné zábery na internete spôsobujú šikanu

O tom, že pri zdieľaní príspevkov na internet treba byť opatrný, informuje aj Národný bezpečnostný úrad.: Prehnané a nepovolené zdieľanie detských fotiek na internete – tzv. sharenting – pripravuje často deti o súkromie a môže mať na ne v budúcnosti negatívny dôsledok,“ hovorí Tibor Habo z odboru komunikácie pre TASR.

Netreba zabúdať, že čokoľvek na internet zavesíte, už na ňom aj ostane. Jeden z častých problémov sharentingu je aj fakt, že sa materiály môžu stať virálne.

„Akékoľvek intímne fotografie detí sú veľmi vyhľadávané, často sa stávajú virálnymi a unikajú od kontroly. Rodič prestane fotografiu kontrolovať. Nazdieľa ju na sociálnu sieť a veľmi rýchlo zistí, že tá fotografia začne kolovať po rôznych špecializovaných fórach, dokonca sa s takýmto typom obsahu obchoduje,“ vysvetľuje Kopecký.

Rodičia si často ani neuvedomujú, aký obsah zdieľajú. S nevinnými príspevkami posúvajú ďalej aj informácie o tom, aké majú vybavenie domácností či to, kedy sú na dovolenkách. Tieto prípady sú dnes už doslova pozvánkou pre zlodejov. Problémom bývajú aj zdravotné informácie – teda dáta, ktoré hovoria o tom, kedy dieťa prekonalo nejakú chorobu či aké zariadenia navštívilo. Dôsledkom môže byť skutočnosť, že rodičov začnú spamovať spoločnosti poskytujúce zdravotnú starostlivosť alebo zdravotné poistenia.

Kopecký dopĺňa, že sa kvôli nevhodnému sharentingu deti v praxi stretávajú aj so šikanou. Spolužiaci si dohľadajú sociálne siete, objavia príspevky rodičov a začnú páchať kyberšikanu či dieťaťu sa vysmievať.

Pred tým, ako zverejníte fotografiu na sociálnej sieti, myslite hlavne na to, aký dopad môže mať na vaše deti.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie