fbpx

Fotky vašich detí na sociálnych sieťach môžu po rokoch skončiť (kyber)šikanou. Problém menom sharenting

Zdroj: Freepik/prostooleh

Často učíme deti, aby sa nerozprávali s cudzími ľuďmi. Málokedy si ale uvedomujeme, že ich každý deň „ponúkame“ na internete. Hoci je pre rodičov prirodzené chrániť svoje deti pred nebezpečenstvami, ktoré na ne číhajú v skutočnom svete, na ten digitálny často zabúdajú.

Prezentovať dokonalý a šťastný život na internete je jednoduché. Deti sú jeho neodmysliteľnou súčasťou. Internet a sociálne médiá sú skvelou knižnicou na ukladanie všetkých vzácnych momentov. Pre naše deti to však nemusí byť práve najlepší a najzodpovednejší prístup.

Už dnes sa predpokladá, že budú mať najväčšiu digitálnu stopu v histórii. Odborníci očakávajú, že priemerný človek do 18 rokov bude mať o sebe v blízkej budúcnosti zdieľaných viac ako 70-tisíc príspevkov. Málokto si uvedomuje, že tieto údaje sú častokrát verejne prístupné.

Možno sa pýtate – Čo sa stane po tom, ako zverejníte fotografiu na sociálnu sieť? Hneď ako uverejníte fotografiu na sociálnu sieť, už vám nepatrí. V podmienkach týchto platforiem sa uvádza, že v momente, keď ju nahráte, sa môže voľne používať bez súhlasu autora. Sociálna sieť teda môže využívať vaše zábery spôsobom, ktorý uzná za vhodný.

Identita dieťaťa? Moja identita

Zdieľanie informácií či fotografií vašich detí môže viesť ku krádeži identity. Často sa pri tom zdieľajú citlivé informácie ako meno dieťaťa, dátum narodenia alebo miesto bydliska. Na základe týchto údajov je možné už na pár klikov vytiahnuť údaje o rodičoch. Ako uvádza ESET, riziká vyplývajúce z uverejňovania fotografií budú do roku 2030 predstavovať dve tretiny podvodov s identitou a finančných podvodov.

Je dôležité brať do úvahy, že vaše dieťa nie ste vy sami. Za svoje deti 100 % zodpovedáte, a tak je pre ne najlepšie, ak sa vyhnete zdieľaniu materiálov, ktoré obsahujú osobné údaje.

„Problém je v tom, že rodič je zodpovedný za osobné údaje detí. Pokiaľ máme deti v škole, ako rodičia podpisujeme informovaný súhlas, že škola môže fotografie našich detí zverejňovať. My sme zodpovední za osobné údaje a zároveň musíme ako rodičia zabezpečiť, aby dieťa bolo v bezpečí. To znamená, že nemôžeme zdieľať materiály, ktoré by mohli naše dieťa uviesť do nejakej nebezpečnej situácie, napríklad do vydierania alebo do situácie, že fotografia unikne na nejaké zahraničné fóra a tam o nej bude niekto diskutovať. Nejaká regulácia existuje, ale je potrebná osveta,“ upozorňuje Kamil Kopecký, odborník na kyberbezpečnosť pre DVTV.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie