Od januára prechádza financovanie materských škôl zo samospráv pod štát. Opozičná poslankyňa sa obáva, že rodičia budú za deti v škôlkach platiť výrazne viac, v niektorých mestách pritom poplatky zvyšovali nedávno.
Opozičná poslankyňa Veronika Remišová upozornila na nový spôsob výpočtu poplatkov v materských školách, ktorý prijal parlament. Keďže od januára 2025 prejde ich financovanie zo samospráv pod gesciu štátu, poplatky by mohli stúpnuť na úrovne, ktoré budú pre peňaženky mnohých rodín záťažou.
Pre koho to bude mať najväčší dopad?
Podľa Remišovej si starostovia môžu vo väčších samosprávach vypýtať za dieťa mesačne aj vyše 300 eur, informuje STVR. Na sociálnych sieťach sa strhla vlna nevôle, pretože si rodičia s viacerými deťmi v škôlkach môžu poriadne priplatiť.
„Aj v Bratislave žijú chudobní ľudia, sú tu aj mamičky samoživiteľky a sociálne slabší ľudia,“ povedala Veronika Remišová. Predseda občianskeho združenia Rodičia, Matej Stuška, vysvetľuje, ktorú skupinu negatívne zasiahnu vyššie poplatky.
„Najväčší dopad to bude mať na rodiny s viacerými deťmi, ktoré sú v horšej ekonomickej situácii, prípadne jednorodičovské rodiny.“
Jozef Božík, predseda Združenia miest a obcí SR, však tvrdí, že samosprávy si príliš vysoké sumy pýtať nebudú. „Nikto mi neavizoval, že by mal záujem nejak vysoko navyšovať poplatky.“
Rezort školstva pritom sumy nastavoval podľa priemerných platov zamestnaných ľudí. „Ministerstvo školstva nepredpokladá, že by zriaďovatelia materských škôl, ktorými sú obce a mestá, pristúpili k takému navyšovaniu príspevkov zákonných zástupcov, ktoré bude maximálne umožňovať zákon,“ uvádza ministerstvo v stanovisku.
Niekde zvyšovanie poplatkov len zvažujú
V niektorých mestách si rodičia za škôlku už priplatili. „V ojedinelých prípadoch, keď nie sú peniaze na pokrytie nákladov, takto môže samospráva konať. Osobne sa domnievam, že ak budú platiť čísla, o ktorých sa dnes bavíme, malo by to postačovať,“ vysvetlil Božik na margo prechodu financovania materských škôl zo samospráv na štát.
Niektoré materské školy naprieč Slovenskom buď zvyšovali poplatky, alebo tento krok zvažujú. Napríklad od októbra si za jasle v Michalovciach rodičia priplatia navyše 70 eur. „Hľadáme rôzne riešenia a spôsoby, ako dostať viac peňazí do mestského rozpočtu a prijímame aj šetriace opatrenia,“ povedala v septembri hovorkyňa mesta Michalovce Mária Stričková.
V Kysuckom Novom Meste úpravu poplatkov smerom nahor zatiaľ len zvažuje. Poplatky by stúpli z 30 na 60 eur. „Niektoré mestá možno zvyšujú ceny parkovného, niektoré mesta rušia športové kluby a vypúšťajú bazény. Kysucké Nové Mesto momentálne pripravilo VZN-ko na úpravu poplatkov pre školy a školské zariadenia,“ vysvetľuje primátor mesta Kysucké Nové Mesto Marián Mihalda, podľa ktorého je prípadné zvýšenie poplatku možnosť konsolidácie financií.
V krajských mestách – Košiciach či Nitre – sa poplatky nateraz nemenia a rodičia si za dieťa v škôlke nepriplácajú viac ani v mestských častiach Bratislavy. Tu si ale rodičia platia za využívanie materských škôl najviac.
„Pozeráme sa naopak na to, či by nebolo možné, napríklad pre druhé a tretie dieťa z rovnakej rodiny, ich ešte viac znížiť,“ tvrdí starosta mestskej časti Bratislava-Ružinov Martin Chren.
V stanovisku mestskej časti sa ďalej píše, že prípadné zdraženie ostáva otázne a vplývať naň bude viacero faktorov, najmä prijatie konsolidačných opatrení. „V prvom rade bude mať výrazný dopad na našu samosprávu, okrem každoročnej inflácie, zvýšenie DPH z 20 percent na 23 percent. Určite sa nás dotkne aj transakčná daň.“ Ministerstvo školstva plánuje vo vybraných okresoch prehodnotiť uhrádzanie poplatkov.