fbpx

Rodičia a stresové situácie u detí. Ako sa navzájom ovplyvňujú?

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: Freepik.com)

Každý rodič čelí v živote mnohým výzvam a úlohám spojeným s výchovou detí. Niekedy je najdôležitejšie byť dieťaťu hlavne nablízku, píše portál Psychology Today.

Nové výskumy naznačujú, že samotná prítomnosť rodiča v ťažkej situácii môže stačiť na zmenu toho, ako dieťa zareaguje, keď je vydesené alebo napríklad nervózne.

Všetci vieme, že deti sa učia primárne od svojich rodičov. Na svet neprídu s prirodzeným strachom napríklad z horúcich kachlí – naučia sa ich rešpektovať a nesiahať na nich potom, čo ich pri prvom pokuse o dotyk horúceho povrchu rodičia okríknu. Týmto spôsobom si mnoho vecí začnú spájať automaticky so strachom. Odborníci to označujú ako „podmieňovanie strachu“, uvádza pre server Psychology Today psychologička Cara Goodwinová.

Deti sa tiež učia spájať si rôzne udalosti a situácie, ktorých sa prvotne boja (nové prostredie alebo osoba), s bezpečím – a to, keď vidia, že rodičia v danej situácii zostávajú v pokoji, uvádza portál novinky.cz.

Už predchádzajúci výskum naznačoval, že deti s väčšou pravdepodobnosťou v nových situáciách prejavia odvážnejšie správanie, pokiaľ budú ich rodičia v tej istej chvíli prítomní niekde blízko. Už len ich účasť na rovnakom mieste tak podľa odborníkov zmierňuje reakciu strachu v detskom mozgu.

Aktuálny výskum na podobnú tému zahŕňal deti vo veku od 6 do 17 rokov. Tým bola pomocou skenov mozgu hodnotená aktivita, respektíve reakcia strachu na náhodné podnety spojené s hlasným a prekvapivým zvukom. Vedci porovnávali reakcie ako vo chvíli, keď bol v rovnakej miestnosti pri pokuse rodič, tak keď prítomný nebol.

Z výsledkov vyplynulo, že v jeho prítomnosti dieťa vykazovalo menšiu odozvu na nové zvukové podnety v amygdale – časť mozgu spojená so strachom. Zjednodušene povedané rodičia „tlmili“ reakciu detí na nové podnety, na ktoré si ešte nedokázali vytvoriť asociáciu.

Táto štúdia v spojitosti s predchádzajúcou tak naznačuje, že aj jednoduchá prítomnosť rodiča vo chvíľach, keď dieťa reaguje na nejakú obávanú činnosť, alebo sa mu „predstavuje“ nejaká nová, môže ovplyvniť jeho výsledné reakcie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie