Riziková brigáda cez internet: Mladí za peniaze robia podpaľačské útoky na kľúčovú infraštruktúru Ruska

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/AP, Freepik

Znižovanie hranice ako odstrašujúci prvok

Ruské úrady teraz zverejňujú propagandistické videá, aby varovali mladých sabotérov. Návrh zákona by umožnil potrestať deti vo veku 14 rokov za sabotáž. Ľudskoprávni aktivisti zároveň varovali, že ruské bezpečnostné sily môžu pôsobiť ako provokatéri.

Napríklad 21. septembra bol vrtuľník Mi-8 na vojenskej základni v Omsku podpálený Molotovovým kokteilom. V tom istom mesiaci zhorel civilný vrtuľník rovnakého typu na letisku Noyabrsk.

Dvoch mladých ľudí zatkli na mieste s popáleninami na tvári a rukách po zapálení vrtuľníka. Povedali, že dostali poverenie na spáchanie skutku prostredníctvom Telegramu.

Odsúdili ich na dva a štyri roky väzenia za podpaľačstvo. Neexistujú však žiadne štatistiky o prípadoch, keďže dokumenty neboli verejne prístupné. Ruský parlament v súčasnosti posudzuje návrh zákona, ktorý by znížil vekovú hranicu pre trestné stíhanie za sabotáž na 14 rokov.

Evegeny Smirnov, právnik ľudskoprávneho projektu Prvé oddelenie, uviedol, že obvinenie z účasti v teroristickej organizácii alebo z vlastizrady by mohlo byť vznesené, ak by sa vyšetrovatelia domnievali, že sabotážny akt bol vykonaný na príkaz „Slobody ruskej légie“ alebo inej organizácie, ktorá je v Rusku zakázaná. To by podľa neho znamenalo ešte prísnejší trest odňatia slobody.

Hoci ruské úrady ukladajú prísnejšie tresty a znižujú vekovú hranicu pre trestné stíhanie, Smirnov povedal, neodstraňujú dôvod sabotážnych činov: konkrétne vojnu proti Ukrajine. „Neočakávam zníženie trestných stíhaní, kým sa konflikt neskončí,“ povedal.

Samy by tieto veci nerobili

Kto tvorí skupinu vyzývajúcu mladých ľudí k podpaľačstvu je takmer nemožné identifikovať, povedal Michael Klimarev, bezpečnostný expert, ktorý vedie neziskovú Internet Protection Society. Povedal, že manipulovali s maloletými, keď hovorili o „boji proti ruským okupantom“.

„Nútia deti robiť veci, ktoré by samy nerobili, pretože by si tým ničili život. Nie je prejavom statočnosti zviesť deti do takéhoto boja,“ povedal Klimarev.

Technický expert z ruskej ľudskoprávnej iniciatívy NetFreedomsProject, ktorý si neželal byť menovaný kvôli obavám o bezpečnosť, uviedol, že s pomocou manažmentu Telegramu je skutočne možné identifikovať ľudí a ich umiestnenie.

„To je jediný spôsob, ako zistiť, kto stojí za profilmi na Telegrame – či sa nachádzajú v zahraničí, alebo sú to provokatéri v samotnom Rusku,“ povedal expert.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie