Revolučný projekt v srdci Banskej Štiavnice: Mikovíniho dom ožije

Reklama
Zdroj: Facebook/Mikovíniho dom

V Banskej Štiavnici sa pripravuje ambiciózny projekt zameraný na obnovu a nové využitie historického Mikovíniho domu, ktorý bol domovom a pracoviskom významného polyhistora Samuela Mikovíniho. Tento projekt, nazvaný Mikovíni HUB, má za cieľ nielen zrekonštruovať pamiatku, ale aj vytvoriť medziodborovú platformu podporujúcu udržateľnú budúcnosť kultúrneho dedičstva. Píše o tom agentúra TASR.

Samuel Mikovíni (1700 – 1750) bol významným geodetom, kartografom, matematikom a pedagógom. V Banskej Štiavnici pôsobil ako prvý profesor novozaloženej Banskej akadémie od roku 1735, kde prednášal práve v tomto dome, ktorý sa dodnes nazýva Mikovíniho dom.

Predseda Fondu Samuela Mikovíniho, Michal Hrčka, zdôrazňuje, že projekt má za cieľ spopularizovať a zvýrazniť význam Mikovíniho tvorby pre širokú verejnosť. Zároveň sa plánuje vytvorenie platformy, ktorá načrtne zámer obnovy Mikovíniho domu. Budúce využitie objektu by malo smerovať nielen k pamiatkovej obnove, ale aj k inovatívnemu a udržateľnému využitiu, ktoré by reflektovalo invenčné a vizionárske uvažovanie samotného Mikovíniho.

Kľúčovým prvkom projektu je spolupráca s nórskym partnerom, Dalane Folkemuseum. Toto múzeum, založené v roku 1910, sa nachádza v regióne Dalane a zameriava sa na prezentáciu kultúrneho dedičstva južného Nórska. Spolupráca s nórskym partnerom by mala priniesť zahraničné skúsenosti s inovatívnymi prístupmi pri obnove, interpretácii a využívaní kultúrneho dedičstva.

Projekt Mikovíni HUB zahŕňa viacero aktivít, ktorých výstupy sa vzájomne prepájajú a podporujú. V decembri sa v Banskej Štiavnici uskutoční medziodborové medzinárodné kolokvium s pracovným názvom „Samuel Mikovíni – polyhistor, inovátor, vizionár“, na ktoré nadviaže workshop. Počas neho budú odborníci diskutovať a formovať východiská budúceho využitia objektu tak, aby bol po obnove novým miestom na mape kreatívnej a kultúrnej infraštruktúry mesta.

Súčasťou projektu bude aj umelecká reflexia diela a vízií Samuela Mikovíniho. Skupina oslovených súčasných umelcov zo Slovenska a Nórska v kurátorskej koncepcii Antona Čierneho pripraví a priamo v dome Samuela Mikovíniho uvedie v decembri výstavu „Krotenie krajiny“. Táto výstava má za cieľ prepojiť historický odkaz Mikovíniho s moderným umením a priniesť nový pohľad na jeho prácu a myšlienky.

V rámci projektu je plánovaná aj študijná cesta do regiónu Dalane v Nórsku, ktorá sa uskutoční v novembri. Táto cesta umožní zástupcom Fondu Samuela Mikovíniho a ďalším odborníkom získať cenné poznatky o prístupe k obnove a správe kultúrneho dedičstva v Nórsku. Získané skúsenosti budú následne aplikované pri obnove Mikovíniho domu.

Projekt Mikovíni HUB je podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom v rámci Grantov EHP a Nórska z Fondu pre bilaterálne vzťahy. Táto podpora umožňuje realizáciu plánovaných aktivít a zabezpečuje medzinárodnú spoluprácu, ktorá je kľúčová pre úspešnú obnovu a nové využitie Mikovíniho domu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie