Revolučný objav na Slovensku: Keramika lovcov a zberačov mení pohľad na históriu

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Wikimedia Commons/Silar, Kelovy

Archeologický výskum v Santovke priniesol mimoriadny objav – najstaršiu keramiku severne od Dunaja, ktorá pochádza z obdobia záveru mezolitu, teda strednej doby kamennej, približne 5 800 rokov pred naším letopočtom. Tento nález zásadne mení poznatky o vývoji keramiky v strednej Európe.

Pri výskume opevneného sídliska zo staršej doby bronzovej našli vedci z Archeologického ústavu SAV v Nitre spolu s kolegami z Masarykovej univerzity v Brne črepy slabo vypálenej keramiky a zvyšky zuhoľnateného dreva. Rádiokarbonová analýza odhalila, že tieto nádoby vyrobili mezolitickí lovci a zberači, ktorí ešte neviedli usadlý poľnohospodársky život. Informuje o tom agentúra TASR.

Keramika zo Santovky je o 300 rokov staršia ako doteraz najstaršia známa neolitická keramika v regiónem, píše blog Archeologického ústavu SAV. Zloženie materiálu, ktorý obsahuje drobné andezitové čiastočky a organické látky ako trávy rodu Festuca, naznačuje, že tieto nádoby boli ľahšie a vhodné na prenos pri kočovnom spôsobe života.

Ako mezolitickí ľudia využívali keramiku?

Analýza lipidov na vnútorných povrchoch črepov odhalila tuky z divo žijúcich prežúvavcov, napríklad jeleňov a srncov, čo dokazuje, že nádoby slúžili na varenie mäsa divých zvierat. Keramika bola vypálená na otvorenom ohni pri teplotách okolo 600 °C, čo je o stovky stupňov menej ako neskoršie neolitické nádoby vypaľované v peciach.

Unikátne tvary siahajúce až na Ďaleký východ

Vďaka 3D vizualizáciám sa podarilo rekonštruovať tvary dvoch nádob. Jedna mala zahrotené dno, druhá štvorcové ústie. Tieto tvary sú v oblasti Dunaja neznáme, ale podobné nádoby sa objavili vo východnej Európe, na Ukrajine, v oblasti Dnestra a Dnepra, a dokonca až na ostrove Sachalin v Rusku.

Tento nález spochybňuje doterajší naratív, že keramika prišla do strednej Európy až s neolitickými poľnohospodármi z Predného východu. Nové dôkazy naznačujú, že lovci a zberači priniesli tieto inovatívne technologické postupy a tvary z východnej Európy a ďalekého východu.

Objav zo Santovky tak nielen posunul počiatky keramiky v strednej Európe hlbšie do minulosti, ale tiež poukázal na významný vplyv kultúr východnej Európy pri jej vzniku. Archeológovia sa domnievajú, že tieto nálezy odhaľujú doteraz neznámu kapitolu histórie ľudskej kreativity a technologických inovácií.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie