Revolučné zariadenie aj na Slovensku: Zachytáva 40 000 ton CO2 ročne a mení priemysel

Reklama
Zdroj: Pexels/Loïc Manegarium, Singkham

Inovatívne technológie zachytávania oxidu uhličitého (CO2) v Leopoldove predstavujú zásadný posun v oblasti znižovania emisií a zároveň prinášajú dôležité priemyselné produkty. Táto technológia, ktorá sa v Európskej únii považuje za kľúčovú pre dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050, vytvára nielen environmentálne, ale aj ekonomické príležitosti. Riaditeľ technológií a optimalizácie Envien Group, Marek Šulc, tvrdí, že zachytávanie CO2 je výhodné z oboch týchto hľadísk. Spolupráca medzi spoločnosťami SIAD, Enviral a Slovenskými liehovarmi a likérkami vytvára projekt, ktorý spája ochranu životného prostredia a podporu cirkulárnej ekonomiky. Píše o tom trend.sk.

V Leopoldove bolo v minulom roku uvedené do prevádzky moderné zariadenie, ktoré dokáže zachytiť a vyčistiť až 40 000 ton biogénneho CO2 ročne. Tento zachytený oxid uhličitý je ďalej využívaný v potravinárstve, chémii a ďalších priemyselných odvetviach. Zariadenie vzniklo vďaka spolupráci talianskej spoločnosti SIAD a slovenskej firmy Enviral, ktorá sa špecializuje na výrobu bioetanolu. Táto spolupráca je výsledkom dlhodobých snáh o znižovanie environmentálneho dopadu priemyslu na Slovensku.

Význam bioetanolu pre zníženie emisií

Spoločnosť Enviral, ktorá začala vyrábať bioetanol v roku 2007, prispieva svojou produkciou k znižovaniu emisií skleníkových plynov z dopravy a zároveň podporuje poľnohospodársky sektor. Jej ročná kapacita dosahuje 170 000 kubických metrov bioetanolu, ktorý sa využíva ako zložka v benzíne E10, čím nahrádza časť energie získavanej z fosílnych palív. „V Leopoldove sme využili existujúce priemyselné priestory, ktoré nám umožnili efektívne prepojiť výrobu s distribúciou,“ hovorí Marek Šulc.

Enviral zároveň spracúva odpadové vody a vyrába bioplyn, čím znižuje potrebu fosílnych palív. Vlastná čistiareň odpadových vôd zabezpečuje vysokú kvalitu vypúšťaných vôd a bioplyn je následne spaľovaný vo vlastnej kotolni, čím dochádza k úspore zemného plynu.

Prínos pre priemysel a budúce využitie

Zachytávaný oxid uhličitý nachádza široké využitie v priemysle – od potravinárstva po výrobu syntetických palív, ktoré by mohli v budúcnosti nahradiť fosílne zdroje. Vďaka tejto technológii môže Slovensko čerpať výhody z nového trhu s CO2 a získať konkurenčnú výhodu. „Zachytávame biogénny CO2, ktorý nahrádza fosílny oxid uhličitý, ktorý by bol inak vyťažený z podzemných zásob,“ dodáva Šulc.

Európska podpora a ďalšie plány

Európska únia stanovila cieľ dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050 a technológie zachytávania uhlíka sú neoddeliteľnou súčasťou tejto stratégie. V nadchádzajúcich rokoch sa očakáva ďalší rozvoj týchto technológií, ktoré budú kľúčové pre priemyselné riadenie uhlíka a jeho prepravu naprieč Európou.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie