REPORTÁŽ: Milovaný aj odmietaný. Na Slovensku o Ficovi s bacharom, penzistom i bezdomovcom

Reklama
Anketa na východe Slovenska: Peter Bartko, Miroslav Jurčenko a ďalší respondenti. Zdroj: Reprofoto/CNN Prima News, Ivan Motýľ

A chce naopak potrestať tých, ktorí procesy spustili. Tak vidí slovenskú politiku radový občan žijúci na sídlisku v Prešove.

Vládni babráci 

Prešovská piváreň Café Central Park stojí na zlome ulíc Októbrovej (Októbrovej) a Československej armády. Prvý názov oslavuje boľševickú Veľkú októbrovú socialistickú revolúciu (VRSR) v Rusku z roku 1917, ten druhý trochu bizarne odkazuje na spoločnú armádu z éry Československa. Je to stokrát pomletý citát, ale v Prešove stále platí: „Kto sa nepoučil z dejín, musí ich znova prežívať.“

Na lavičke pred jedným z vchodov sedí 64-ročný Milan Hurný, niekdajší vodič a teraz už penzista.

Milan Hurný. Zdroj: Reprofoto/CNNPrima News, Ivan Motýľ

„Ficova vláda, to sú samí bridilové,“ začína dlhý monológ. Slovenský výraz pre bridily, ktorý použije, znie autentickejšie. Babráci.

„Som úplne nespokojný, táto vláda nič nevie a nedokáže ani nič zariadiť. Sú to len populisti, ktorí tiahnu Slovensko preč z Európskej únie, a už teraz nám kvôli nim hrozí zastavenie dotácií,“ krúti hlavou.

Slováci stále túžia po vodcoch

Nemecký filozof Bedřich Engels (1820-1895) teoreticky premýšľal o komunistickom systéme, ale nedožil sa, keď ho Lenin či Stalin zavádzali do praxe za cenu desiatok miliónov mŕtvych.

„Od časov týchto pokusov máme v celom bývalom sovietskom bloku stále citeľne nižšiu životnú úroveň ako v krajinách, kde sa komunizmu šťastne vyhli,“ myslí si Milan Hurný. „Nemôžeme sa vymaniť z minulosti, takže stále volíme ako niekde v Ázii. Slováci by predsa mali chcieť vo vláde len tých najlepších manažérov, ale oni potrebujú vodcu, tak volia tých najhorších populistov.“

Hurný je na okamžité premenovanie prešovských ulíc s komunistickými názvami. Pýta sa: „Načo máme v Prešovej ulici pomenovanú po československom totalitnom prezidentovi Zápotockom?“

V najhoršej ére Gottwaldovej krutovlády rokoch 1948 až 1953 bol Zápotocký aj predsedom vlády, takže žehnal politickým procesom. Československý režim v tejto ére napríklad za politické činy obesil vyše 190 väzňov.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5 6 7
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie