Reláciu O 5 minút 12 opúšťajú známi moderátori, odchod z novej STVR zvažujú ďalší zamestnanci (aktualizované)

Reklama
Budova Slovenskej televízie a rozhlasu (pôvodne Rozhlasu a televízie Slovenska), moderátori Marta Jančkárová a Marek Makara, logo politickej diskusnej relácie o 5 minút 12. Foto: TASR/Michal Svítok, STVR

Tá sa stala nedávno riaditeľkou spravodajstva televízie a rozhlasu po svojom návrate a po tom, čo telerozhlas rozviazal zmluvu s jej predchodkyňou Annou Sámelovou. Hlucháňová už v minulosti tento post zastávala, stiahla sa z neho po tom, ako televízia vyše hodiny bez prerušenia odvysielala príhovor Roberta Fica zo straníckeho snemu Smeru. V tom čase šlo o opozičnú stranu.

Odchod zvažujú aj ďalší redaktori

Jančkárová mala spory so stranou už Smer začiatkom minulého roka. Najsilnejšej vládnej strane sa nepáčilo, že rozhlas nepustil opozičného poslanca Ľuboša Blahu do relácie Sobotné dialógy, ktorému však pozvánka nepatrila. RTVS pôvodne pozvala diskutovať iného poslanca Smeru Mariána Kéryho.

Smer jeho účasť odvolal tesne pred začiatkom relácie a na miesto neho poslal Blahu. Najďalej sa dostal len do vestibulu rozhlasu a žiadal o pustenie do relácie. Zákaz vstupu Blahu do relácie označil Smer za cenzúru. Odvtedy sa stal Blaha veľkým kritikom RTVS a moderátorky Jančkárovej.

Spolu s ďalšími poslancami pred budovou Slovenského rozhlasu zorganizovali aj protest, po ňom nasledoval aj občiansky. V čase protestu intenzívnejšie strážili budovu, aby sa do nej nedostala protestujúca verejnosť. Marte Jančkárovej sa po kritike Ľuboša Blahu vyhrážal senior agresívnym slovníkom a fyzickou likvidáciou, ako aj hromadným znásilnením.

„Dostali sme jasný mandát na to, aby sme urobili poriadok v RTVS. Po dnešku už asi nikto nepochybuje, že je najvyšší čas, aby zaujatí a neprofesionálni žurnalisti ako je Jančkárová zmizli z verejnoprávneho priestoru,“ povedal pre alternatívne médium v apríli Blaha. Nepáčili sa mu moderátorkine otázky, ktoré kládla v relácií O 5 minút 12.

Podľa informácií Aktualít plánujú novovzniknutý telerozhlas op porúčajú aj ďalšie tváre a redaktori. „Viacerí zvažujeme odchod vrátane mňa,“ povedal jeden z redaktorov, ktorých redakcia oslovila.

Zástupcovia štrajkového výboru RTVS včera vystupovali aj na proteste proti krokom Martiny Šimkovičovej, ktorá odvolala z funkcie šéfa SND Mateja Drličku a šéfku SNG Zuzanu Kusú.

Podľa tvrdení redaktora STVR Vladimíra Amricha sa pomaly v novom telerozhlase formuje redakcia, ktorá má byť „servilná voči vládnej moci“. Domnieva sa, že vláda sa postupne pokúša zasahovať do práce redaktorov verejnoprávneho média. Amrich je jedným z členov štrajkového výboru, ktorý hlásal kritiku za zrušenie RTVS a organizoval otvorený list zamestnancov a spolupracovníkov telerozhlasu.

„Keď sú novinári nútení hovoriť o sebe, je to výkričník za vetou: Na slobodu slova a žurnalistické princípy sa útočí!“ povedal Amrich. Podľa zatiaľ nepotvrdených informácií môže byť Amrich jeden z ľudí, ktorí možno z verejnoprávneho média odídu.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie