Regulácia bráni Európe konkurovať USA a Číne. Tvorbou pravidiel si sama škodí

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pexels - Dušan Cvetanović

Európska regulácia obsahuje protekcionistický prvok, ktorý je často vytvorený tak, aby sa týkal amerických technologických gigantov a ušetril domáce startupy. Napriek tomu z európskych startupov málokedy vyrastú giganti a aj zavedené spoločnosti sú menšie ako ich americké náprotivky.

„Nemyslím si, že nedostatok víťazov v posledných desaťročiach možno pripísať jedinému monokauzálnemu faktoru,“ povedal autorovi článku vo WSJ zakladateľ americkej technologickej spoločnosti narodený v Európe. Európska regulačná kultúra, vrátane daňových a pracovných zákonov, je podľa neho blízko vrcholu. „Napríklad samotné udeľovanie akciových opcií je vo väčšine európskych krajín dosť ťažké. Je povestné, že je ťažké rozlúčiť sa so zamestnancami, ktorí sa ukážu ako nevhodní,“ dodal.

Je potrebné prehodnotiť rovnováhu

Spoločnosť McKinsey Global Institute v nedávnej štúdii uviedla, že európsky vnútorný trh je väčší ako čínsky a takmer rovnako veľký ako ten americký. Keď ale porovnávala podniky s tržbami vyššími ako miliarda dolárov, americké firmy vydávali o 80 percent viac na výskum a vývoj, mohli sa pochváliť o 30 percent vyššou návratnosťou kapitálu a o 1,3 percentuálneho bodu rýchlejším rastom tržieb.

Vzhľadom na to, že Spojené štáty a Čína v technologickom súperení posilňujú, hrozí, že Európa bude ešte viac zaostávať. Čína podľa spoločnosti McKinsey vynakladá dve až päť percent hrubého domáceho produktu (HDP) na priemyselnú politiku, teda na podporu odvetví považovaných za strategické. Európa dáva na rovnaký účel jedno percento.

V decembri Brusel schválil podporu v objeme až 1,3 miliardy dolárov, ktorá je na osem rokov a určená na výskum a vývoj v oblasti cloud computingu. To sú ale podľa McKinsey len štyri percentá z toho, koľko za rok preinvestuje cloudová divízia americkej spoločnosti Amazon.

„Ak má Európa najlepšiu reguláciu, ale nemá európske firmy, tak to sme si veľmi nepomohli,“ povedal vlani na jeseň nemecký minister hospodárstva Robert Habeck. Ak chce teda Európa konkurovať Spojeným štátom a Číne, bude musieť prehodnotiť rovnováhu medzi reguláciou a inováciami, uzatvára WSJ.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie