Regulácia bráni Európe konkurovať USA a Číne. Tvorbou pravidiel si sama škodí

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pexels - Dušan Cvetanović

Európska únia je jednotkou v jednej oblasti – v reguláciách. Agresívnou tvorbou pravidiel si ale pod sebou reže konár. Pripravuje sa o schopnosť konkurovať Číne v oblasti elektromobility a Spojeným štátom v umelej inteligencii (AI), napísal americký ekonomický denník The Wall Street Journal (WSJ).

Pre Európu nastala ponižujúca doba. Koncom minulého roka sa kontinent len ​​tesne vyhol recesii, zatiaľ čo Spojené štáty zažívali hospodársky rast. EÚ si už predtým určila štandardy v oblasti regulácie fúzií, emisií uhlíka, ochrany osobných údajov a hospodárskej súťaže v oblasti obchodu s elektronikou. Teraz sa snaží o to isté v oblasti umelej inteligencie. Vlani v decembri predstavila rozsiahly návrh zákona, ktorý zakazuje určité typy AI, prísne reguluje iné a ukladá obrovské pokuty tým, ktorí sa pravidlami nebudú riadiť.

Európska komisia (EK), ktorá na dodržiavanie pravidiel dohliada, by tak mohla vyšetrovať napríklad aj prepojenie Microsoftu s ďalšou americkou firmou OpenAI kvôli podozreniu z narušenia pravidiel hospodárskej súťaže.

Výrok „Amerika inovuje, Čína kopíruje, Európa reguluje“ tak podľa denníka nikdy predtým tak nevystihoval charakteristiky jednotlivých regiónov.

Zlé chápanie kompromisu

Technokrati, ktorí pracujú pre EÚ v Bruseli, nie sú proti voľnému trhu. Práve naopak. Na rozdiel od USA alebo Číny stále veria vo voľný trh. Väčšina ich regulácií je zameraná na ochranu spotrebiteľov a hospodárskej súťaže pred zasahovaním národných vlád. Existuje však kompromis medzi ochranou spotrebiteľa a motívom zisku, ktorý je hnacou silou investícií a inovácií, a EÚ tento kompromis asi chápe zle, domnieva sa americký denník.

Európske regulačné orgány v záujme zachovania hospodárskej súťaže napríklad bránia fúziám, pri ktorých na jednom trhu zostane iba niekoľko mobilných operátorov. Výsledkom je, že v Európe teraz pôsobí 43 skupín, ktoré prevádzkujú 102 mobilných operátorov pre 474 miliónov obyvateľov. V USA sú pre 335 miliónov obyvateľov tri hlavné siete, povedal WSJ konzultant pre telekomunikačný sektor John Strand. Telekomunikačný trh je v Číne a Indii ešte koncentrovanejší.

Európski zákazníci tak platia len asi tretinu toho čo Američania. Európski operátori potom ale investujú v prepočte na jedného zákazníka len polovičnú čiastku a ich siete sú úmerne tomu horšie, hovorí Strand. „Zohnať v Nemecku signál 5G je ako nájsť Bidenovho priaznivca na Trumpovom mítingu,“ dodal. Uvedenie európskych sietí na rovnakú úroveň ako v USA by podľa jeho odhadu stálo asi 300 miliárd dolárov (270 miliárd eur).

Dominový efekt

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie