Recept na dlhovekosť sa skrýva v TÝCHTO návykoch. Riaďte sa nimi a dožite sa aj 100 rokov

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/pressfoto, gpointstudio

Ak ste sociálne úzkostliví alebo žijete skôr vo vidieckej oblasti, stáva sa niekedy ťažším sa zapojiť. Začnite tým, že sa budete zúčastňovať na „miestnych podujatiach alebo príležitostných stretnutiach, ktoré si nevyžadujú dlhodobé záväzky, vďaka čomu je jednoduchšie zapojiť sa bez nátlaku,“ hovorí Dr. Zalzala.

Hľadajte aj skupiny, ktoré sú v súlade s vašimi záľubami a záujmami. Virtuálne skupiny, ako sú online knižné kluby, môžu tiež „ponúknuť spôsob budovania spojení a podpory sietí z pohodlia domova,“ dodáva.

4. Vidia zmysel života

Zistite svoj zmysel života. „Zatiaľ čo zapojenie komunity podporuje sociálne zdravie, hľadanie zmyslu ide hlbšie,“ vysvetľuje Barardo. Zahŕňa to kariérne ciele, osobné misie alebo vášne, ktoré presahujú socializáciu, dodáva.

Cit pre zmysel života je dôležitý pre zmysluplný život, že má v japončine svoj vlastný výraz: ikigai. „Ikigai dáva ľuďom, ako sú Okinawčania, dôvod, prečo ráno vstať, či už ide o prácu, koníčky, starostlivosť alebo osobné vášne,“ hovorí Burnette.

„Tento zmysel pre účel udržuje myseľ aktívnu, zvyšuje odolnosť a podporuje pozitívny výhľad, čo všetko súvisí s dlhovekosťou.“

Váš zmysel pre život sa bude časom prirodzene meniť, najmä s príchodom starnutia. Preskúmate svoje záujmy, identifikujte svoje hodnoty a silné stránky a – ako už bolo spomenuté – zapojíte sa do komunity. Venujte pozornosť tomu, čo napĺňa váš pomyselný pohár života a snažte sa čo najlepšie nasmerovať svoju energiu do tejto oblasti života.

5. Konzumujte potraviny proti zápalom

Aj konzumácia potravín vplýva na dĺžku života. „Chronický zápal nízkeho stupňa je kľúčovou hnacou silou mnohých chorôb súvisiacich s vekom, vrátane srdcových chorôb, cukrovky a niektorých druhov rakoviny,“ hovorí Kristen Lorenz, registrovaná dietetická sestra.

Siahnite po protizápalových potravinách. „Protizápalové potraviny sú bohaté na antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny a polyfenoly, ktoré zmierňujú zápal neutralizáciou voľných radikálov,“ vysvetľuje Lorenz.

Chránia vás pred poškodením mozgových buniek, ktoré by viedlo k poklesu kognitívnych funkcií a stavom, ako je Alzheimerova choroba.

Do vyváženej stravy zaraďte protizápalové potraviny ako napríklad celozrnné výrobky, orechy, ovocie a zelenina a nízky obsah spracovaného mäsa a sladkých potravín. Zamerajte sa na čerstvé, pokiaľ možno domáce potraviny a zdravé tuky.

6. Obmedzte konzumáciu alkoholu

Hoci alkohol posilňuje v mnohých prípadoch sociálne väzby, naopak má negatívny prínos pre dlhovekosť. Alkohol „zvyšuje zápal a oxidačný stres, ktorý poškodzuje bunky a tkanivá v celom tele,“ vysvetľuje Lorenz.

Pri častej alebo nadmernej konzumácii alkoholu sa postupom času objavia chronické stavy, ako je ochorenie pečene, srdcové problémy a rakovina, čím sa zvyšuje riziko predčasnej smrti. Alkohol tiež poškodzuje nervové bunky v mozgu, zvyšuje riziko demencie a slabej kognitívnej funkcie, čo ďalej prispieva ku kratšej dĺžke života.

„Silné užívanie alkoholu je spojené s depresiou, úzkosťou a narušenými spánkovými cyklami,“ zdôrazňuje Shah. To môže sťažiť udržanie emocionálnej stability a duševnej jasnosti, ktoré sú kľúčové pre dlhodobú pohodu.

Pokiaľ sa dá, obmedzte alkohol. Odporúčaný príjem nie je viac ako dva nápoje denne pre mužov a jeden nápoj denne pre ženy, podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

„Pitie v rámci týchto limitov minimalizuje riziko chorôb súvisiacich s alkoholom, hoci každá konzumácia alkoholu stále prináša riziká.“

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie