Dožiť sa dlhého veku a v zdraví je snom mnohých ľudí. Dĺžka života však závisí na viacerých faktoroch, ako sú genetika, životný štýl a v neposlednom rade prostredie, v ktorom sa zdržiavame.
Mať 90, 100 či 110 rokov je vzácnosť, na ktorú má každý vlastný recept, ako dosiahnuť úctyhodný vek. Niektorí ľudia majú dobré genetické predispozície, ktoré ich chránia pred chorobami a prispievajú k dlhšiemu životu.
Starnutiu sa nevyhne nik, ale praktizovaním určitých návykov a činností môžete váš život urobiť radostným a možno sa dožijete až 100 rokov. Ako na to? Špičkoví odborníci sa pre portál realsimple.com podelili o aktivity, ktorými predĺžite svoju „životnosť“.
1. Nevynechajte každodenné prechádzky
Ak je chôdza súčasťou vašej každodennej rutiny, budete radi, že si krokmi v prírode predĺžite váš život. „Každodenné prechádzky môžu výrazne zvýšiť dlhovekosť tým, že prospejú telu a mozgu,“ vysvetľuje Sajad Zalzala, odborník na dlhovekosť a medicínsky riaditeľ v AgelessRx.
Chôdza totiž zlepšuje inzulínovú rezistenciu, krvný tlak a upravuje cholesterol v krvi – to je kľúčové, pretože takéto faktory sú spojené s chronickými stavmi, ktoré skracujú dĺžku života, vrátane cukrovky 2. typu, rakoviny a srdcových chorôb.
Okrem toho pravidelná chôdza podporuje neurogenézu alebo rast nových nervových buniek. „To je nevyhnutné pre pamäť a kognitívne funkcie, [ktoré znižujú] riziko neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba alebo demencia,“ hovorí Zalzala.
A čo viac, fyzický pohyb vo všeobecnosti chráni teloméry (čo sú ochranné čiapky na konci našich reťazcov DNA), ktoré sa spájajú so starnutím a zdravím buniek. Postupom času sa teloméry vekom skracujú a stávajú neaktívnymi, čo je proces, ktorý vedie k smrti.
Pravidelným cvičením, ako napríklad chôdzou, môžete spomaliť skracovanie telomér, čo v konečnom dôsledku spomalí starnutie buniek a zlepší ich životnosť.
Nemusíte každý deň prejsť 10 000 krokov, aby ste splnili akékoľvek limity. Zalzala zdôrazňuje, že podľa výskumu už 500 krokov denne môže znížiť riziko ochorenia srdca o 7 percent a každých ďalších 1 000 krokov súvisí s poklesom úmrtnosti zo všetkých príčin o 15 percent.
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sa na Ďalekom východe dožívajú vysokého veku? Na Okinawe v Japonsku je chôdza súčasťou každodenného života, čo je hlavným prispievateľom k dlhovekosti miestnych obyvateľov, hovorí expertka na dlhovekosť Christal Burnette. Ak chcete využiť benefity chôdze, vydajte sa aspoň na 30-minútovú pohodlnú prechádzku, päť až sedem dní v týždni.
2. Doprajte si kvalitný spánok
Keď máte neustále veľa termínov, ktoré musíte splniť, stáva sa jednoduchým zabúdať na dostatočný spánok. Tento zvyk narúša schopnosť vášho tela regenerovať sa po dlhom dni a odpočívať, čo môže skrátiť vašu životnosť.
„Nedostatok spánku zvyšuje zápal, oslabuje váš imunitný systém a urýchľuje starnutie buniek,“ vysvetľuje špecialista na dlhovekosť Darshan Shah, certifikovaný chirurg a zakladateľ Next Health.
Nedostatočný spánok narúša metabolické procesy, čo môže viesť k inzulínovej rezistencii a metabolickým poruchám, hovorí Diogo Barardo, riaditeľ výskumu a vývoja v NOVOS. Dostatok spánku dáva vášmu telu šancu opraviť tkanivá a bunky, ale tiež pomáha udržiavať dĺžku telomér, čím spomaľuje starnutie buniek.
„Spánok tiež podporuje odstraňovanie neurotoxických odpadových produktov, ako je beta-amyloid, ktoré sú spojené s neurodegeneratívnymi ochoreniami, ako je Alzheimerova choroba,“ dodáva.
Vyhýbajte sa neskorému popíjaniu nápojov s obsahom kofeínu a nastavte sa na spánok a vstávanie v pravidelnom čase. Spánok podporuje aj harmančekový čaj, melatonín a L-theanín. Ak si myslíte, že máte vážnejšie problémy so spánkom, porozprávajte sa so svojím lekárom, aby ste vylúčili akékoľvek základné ochorenia.
3. Čerpajte inšpiráciu u starších
Zavítajte za 90- či 100-ročnými ľuďmi a všímajte si ich návyky, pričom jedným z nich je, že sú súčasťou komunity. Nie je to náhoda, pretože „zapojenie sa do komunity môže predĺžiť váš život znížením pocitov izolácie a osamelosti, ktoré sú rizikovými faktormi skorej úmrtnosti,“ vysvetľuje Shah.
„Sociálne prepojenia dokážu [tiež] znížiť hladinu stresu, posilniť duševné zdravie a vytvoriť pocit spolupatričnosti, čo všetko prispieva k dlhšiemu a zdravšiemu životu.“
(Článok pokračuje na ďalšej strane)