fbpx

REBRÍČEK 7 najhorších českých nápojov: V zozname sú aj obľúbenci Slovákov

Týchto 7 českých nápojov patrí medzi tie najhoršie, a sú medzi nimi aj obľúbenci Slovákov. Zdroj: tasteatlas.com

Najznámejším vývozným artiklom našich západných susedov je bezpochyby pivo. Česi patria k jednému z najväčších konzumentov tohto zlatistého moku na svete, no nie všetky české nápoje sa tešia popularite. Portál tasteatlas.com zverejnil rebríček 7 najhorších českých nápojov a medzi nimi sa ocitli aj niektoré obľúbené nápoje Slovákov.

7. Cabernet Moravia

Zdroj: tasteatlas.com

Cabernet Moravia je hybridná odroda viniča z Českej republiky, ktorá vznikla krížením odrôd Zweigelt (Zweigeltrebe) a Cabernet Franc. Hrozno vytvoril Lubomír Glos z Moravskej Novej Vsi a hoci bolo prvýkrát skrížené v 70. rokoch minulého storočia, oficiálne bolo zaregistrované až v roku 2001. Výsadby Cabernetu Moravia nie sú bohaté, ale hrozno má na južnej Morave veľký potenciál. Najlepšie vína vyrobené z Cabernetu Moravia sú zvyčajne tmavo granátovej farby s typickou arómou čiernych ríbezlí, čerešní, čučoriedok a korenistých odtieňov.

6. Českobudějovické pivo

Zdroj: tasteatlas.com

Českobudějovické pivo je stredne horké pivo vyrábané v Českej republike. Voda použitá pri príprave musí pochádzať z podzemného jazera Českobudějovickej kotliny, chmeľ pochádza z oblasti Žatca a sladovnícky jačmeň sa pestuje na Morave. Dodáva sa ako svetlo-sladové svetlé pivo a ako intenzívna tmavá verzia, ktorá má dominantné pražené arómy. Vďaka použitiu žateckého chmeľu má pivo jedinečnú a príjemnú chuť, vďaka čomu je v krajine veľmi obľúbeným alkoholickým nápojom. Pivo sa vyrába v piatich odrodách: svetlý ležiak, svetlý ležiak Kräusened, svetlé výčapné špeciálne pivo, nealkoholické pivo a tmavý ležiak.

5. Březnický ležák

Zdroj: tasteatlas.com

Březnický ležák je plzenské pivo, ktoré sa vyrába v obci Březnice. Ide o pivo zlatistej farby s obsahom alkoholu od 4,69 do 5,53 %. Chuť je jemná a typicky horká, s čistou chmeľovou arómou a chrumkavou chuťou. Pivo je vyrobené zo sladu, granulovaného chmeľu odrody Žatecký poloraný červeňák, chmeľového extraktu, cukru a vody z miestnych prírodných studní. Jediným súčasným výrobcom tohto piva je spoločnosť Pivovar Herold Březnice, ktorá ho varí od roku 1999.

4. Muškát moravský

Zdroj: tasteatlas.com

Muškát moravský je česká odroda viniča, ktorá vznikla krížením muškátu Ottonel a vzácneho hrozna Prachtraube. Hrozno je síce vhodné aj na výrobu sladkých a šumivých vín, ale väčšinou sa používa ako zmes hrozna a pri výrobe suchých odrodových vín. Suché vína z muškátu moravského sú zlatistej farby s typickými korenistými tónmi a kvetinovou, bylinkovou a citrusovou vôňou. Zvyčajne sú ľahké a aromatické, zatiaľ čo najlepšie vína majú vynikajúcu rovnováhu zvyškových cukrov a kyslosti.

3. Becherovka

Zdroj: tasteatlas.com

Pôvodnú Becherovku vytvoril britský lekár Frobrig. Recept odovzdal Josefovi Becherovi, ktorý ho zdokonalil a v roku 1807 ho pôvodne uviedol na trh ako liečivý prostriedok pod názvom English Bitter. Napriek politickým a vojnovým otrasom v 20. storočí zostala Becherovka popredným českým výrobkom a dodnes sa vyrába podľa pôvodnej, tajnej receptúry.

Vyrába sa kombináciou 20 rôznych korenín a byliniek, ktoré sa macerujú v alkohole, aby sa vytvoril základ, ktorý sa potom zmieša s vodou a cukrom a nechá sa odležať v dubových sudoch. Becherovka sa tradične podáva čistá alebo s ľadom, ale môže dobre chutiť aj v kokteiloch, z ktorých najobľúbenejší je Beton – kombinácia Becherovky a tonikovej vody, ktorá bola vynájdená v roku 1967 pre medzinárodnú výstavu EXPO v Montreale.

2. Brněnské pivo

Zdroj: tasteatlas.com

Brněnské pivo, známe aj ako Starobrněnské pivo, je pivo vyrábané v okrese Brno. Dodáva sa ako nealkoholické pivo, svetlé výčapné pivo, tmavé výčapné a ležiak. Tieto pivá sú vyrábané z odrôd chmeľu žateckého poloraného červeňáku a Magnum, pričom voda je získavaná z mestského vodovodu. Nealkoholický typ má jemnú chmeľovú arómu a môže mať až 0,6 % alkoholu.

1. Tuzemák

Zdroj: tasteatlas.com

Tento tradičný český nápoj bol vynájdený v 19. storočí ako náhrada pôvodného karibského rumu. Zvyčajne sa destiluje zo zemiakov alebo cukrovej repy, aby sa vytvoril základ, ktorý je potom obohatený o rumovú esenciu. Nápoj bol pôvodne klasifikovaný ako rum a niesol názov tuzemský rum, ale keďže sa nedestiluje z cukrovej trstiny, európske predpisy zakazovali jeho pôvodný názov a klasifikáciu. Tuzemák sa stále vyrába rovnakým spôsobom a patrí medzi najznámejšie nápoje v celej krajine. Môžete si ho vychutnať čistý alebo v kokteiloch, ale používa sa aj pri príprave dezertov, najmä tradičného českého vianočného pečiva.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie