fbpx

Synovia v škole vystrihujú lampáš, symbol ramadánu, aj vianočné stromčeky. Egypt nie je Afganistan, ženy tu volia, šoférujú aj podnikajú, hovorí Slovenka, ktorá žije v Hurghade

Ľubomíra Mohamady s manželom. Zdroj: archív ĽM

Naši synovia navštevujú školu, do ktorej chodia kresťania aj moslimovia. Na spoločných hodinách sú vedení k vzájomného rešpektu, spolu vystrihujú symbol ramadánu – lampáš, ale aj vianočné stromčeky.

Často vedľa seba stoja mešity a kresťanské kostoly. Dokonca aj v centre Hurghady nájdete krásny koptský kostol. Na druhej strane však platí, že moslimské ani kresťanské rodiny nesúhlasia so zmiešanými sobášmi.

Čo je pravdy na mýtoch, že v Egypte je stále teplo, alebo že je to lacná krajina?

Koncom januára a začiatkom februára sme mali chladné dni a vyťahovali sme zimné oblečenie. Nielen my, čo sme zvyknutí na horúčavy, ale aj dovolenkári, ktorí sa sem prišli zohriať, a po prvom večeri šli do obchodov kupovať mikiny a bundy. Ideálna časť roka na dovolenku je tu od konca apríla do konca októbra.

Dávno už nie je pravdou ani to, že Egypt je lacný. Elektrina, voda a plyn je tu lacnejšia. Ale okrem zeleniny, ovocia, arabského chlebu a zopár egyptských výrobkov je tu drahšie než u nás.

Nehovoriac o tom, že momentálne je minimálna mzda necelých 100 €. Od marca sa síce bude zvyšovať na 180 € mesačne, ale stále je tu vysoká nezamestnanosť a chlapi z jednej výplaty často živia ženu, deti, starých rodičov aj sestry. To, ako dokáže prežiť egyptská domácnosť, je na Nobelovu cenu za ekonómiu.

Nepodporujeme kúpou neprimerane lacných dovoleniek nízke platy?

Dovolenkári vplyv na nízke platy podľa mňa priamo nemajú, práve naopak. Čím viac ľudí do Egypta príde, tým viac sa podporí ekonomika, donesú sa sem valuty, čiže tvrdá mena, ktorá bankám momentálne chýba.

Je určite lepšie, keď majú ľudia prácu aspoň v hoteloch a okolo turizmu. Keď dáte sprepitné ľuďom, ktorí si ho zaslúžia, vie im to veľmi pomôcť. Tí najchudobnejší sú na tom závislí a práve vďaka týmto drobným budú mať z čoho uživiť svoje rodiny.

Čoraz viac Slovákov si kupuje nehnuteľnosti v dovolenkových rezortoch v Egypte. Ide o bezpečnú investíciu?

Ak sa človek vyhne podvodníkom s nehnuteľnosťami, je to bezpečná investícia. Apartmány sú tu neporovnateľne lacnejšie než na Slovensku a ceny stúpajú takmer každým mesiacom. Takže rozhodnúť sa treba čím skôr.

Niektorí ľudia však vyberajú nehnuteľnosti iba podľa obrázku a bez toho, aby si naživo pozreli lokalitu či infraštruktúru. Treba si všetko overiť, investovať do právnika a dobre si vybrať, od koho kupujete.

V čom by si Slováci mohli od Egypťanov vziať príklad?

Egypťania majú oveľa ťažší život, menej financií a väčšina z nich prežíva doslova zo dňa na deň. No napriek biede sú vďační za to, čo majú, vedia sa tešiť zo života, pomôcť iným a vždy sa usmievať.

1 2 3 4 5
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie