Napriek tomu, že je Progresívne Slovensko relatívne mladou stranou, počas svojho pôsobenia prešlo viacerými zmenami. Ambície hnutia sa však nezmenili – spájanie odborníkov a pokrok v myslení oslovuje pred voľbami čoraz viac voličov. V prieskumoch sa PS doťahuje na Smer-SD a všetko nasvedčuje tomu, že boj o víťaza volieb zvedú práve tieto dve strany.
Od občianskeho združenia po politické hnutie
Progresívne Slovensko pôvodne založil Ivan Štefunko v roku 2016 ako občianske združenie a think-tank zoskupujúci odborníkov. Cieľom združenia bolo posunúť Slovensko dopredu a spojiť podobne zmýšľajúcich progresívnych ľudí. Už vtedy sa počítalo s tým, že v budúcnosti sa think-tank pretransformuje na politické hnutie.
Ako politickú stranu zaregistrovali PS na ministerstve vnútra 27. novembra 2017.
Časté zmeny vo vedení
Od založenia strany sa v kresle predsedu vystriedali už štyri osoby. Zakladateľ Ivan Štefunko bol prvý, ktorý túto pozíciu zaujal. Ako vyštudovaný politológ sa angažoval v hnutí Mladá demokratická ľavica, ktoré sa neskôr zlúčilo s SDĽ (Strana demokratickej ľavice).
V rozhovore z roku pre denník SME Štefunko povedal: „Ľavica je pre mňa základná platforma pre ozajstnú slobodu a demokraciu. Len človek, ktorý je skutočne nezávislý, môže byť slobodný a nebude utláčaný.“
Stredovo-liberálny politický projekt tak vzišiel pôvodne z myšlienok ľavičiara.
Podnikateľ Michal Truban sa pripojil k Štefunkovmu projektu ešte v začiatkoch, pred voľbami 2020 ho vystriedal v pozícii predsedu. „Toto zvolenie je najväčšia výzva v mojom živote, ale nebojím sa, že by som v nej neuspel,“ povedal Truban po svojom zvolení na sneme.
V roku 2019 uzatvorilo hnutie strategickú spoluprácu so stranou SPOLU (dnes Demokrati), v parlamentných voľbách strany kandidovali ako koalícia. Na vstup do parlamentu tak potrebovali dosiahnuť na minimálne 7 %.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)