Zhrnutie
Vítaz v tomto teste bol jednoznačný. Kombinácia skvelej chuti, farby, vysokého podielu mäsa, informácia o pôvode základnej zložky a skvelého zloženia vyniesla na prvé miesto Gazdovskú pečeňovku od martinského výrobcu Mäso Parížek. Získal plný počet bodov. Výrobok na druhom mieste získal tri body, napriek tomu, že chutil skvele.
Má však najbližší podiel mäsa a v zložení sa nachádza škrob. Ide o bravčovú pečeňovú paštétu od firmy TOP-Farm. Zvyšné dva výrobky získali iba dve hviezdičky, pretože kombinácia hodnotiacich parametrov neoslnila. Farba a chuť výrobku pravá domáca pečeňovka od HURKA vyvážil pomerne vysoký podiel mäsa a kvalitné zloženie. Pečeňová paštéta od Róberta Gašparíka obsahovala najviac aditív a až o 12 % menej mäsa ako víťazná. Farba tohto výrobku tiež nebola uspokojivá.
Aj pri takýchto výrobkov je potrebné sledovať zloženie a vyberať si paštéty s čo najvyšším podielom mäsa a s čo najnižším podielom aditív. Škrob síce telu nijako neškodí, avšak jeho používanie nie je v tomto prípade úplne opodstatnené, pretože kvalita (hustota) paštéty sa dá zvýšiť aj zvýšeným obsahom mäsa. To sa síce mierne prejaví na cene výrobku, avšak kvalita by mala byť prvoradá.
Testovali sme už aj slovenské tvarohové dezerty, slovenskú bryndzu, slovenskú červenú papriku, slovenský kečup, kimchi, kyslú smotanu, vegánske jogurty či zemiakové chipsy dostupné v slovenských obchodoch.
„Pečeňovky“ pre vás testoval Lokálžrawetz
Som Lokálžrawetz a o lokálnom a sezónnom jedle blogujem roky. Slovensko mám prejdené krížom-krážom, počas mojich potuliek som objavil množstvo úžasných fariem a gazdovstiev a jedinečných slovenských výrobcov.
Som presvedčený o tom, že práve konzumácia sezónnych a lokálnych potravín je pre nás prirodzená a dôležitá. Prostredníctvom môjho blogu môžete nahliadnuť do zákulisia slovenských poľnohospodárov pomocou článkov, fotoreportáží či videí. Na jedinečnej mape si môžete nájsť aj svojho farmára – podľa toho, čo aktuálne potrebujete a kde sa práve nachádzate.