Sú mimoriadne obľúbené a hodia sa napríklad na rôzne oslavy či posedenia s priateľmi. No najčastejšie sú s nami na rôznych túrach a výletoch. Viete už, o čom hovorím? Tento mesiac som sa rozhodol otestovať obľúbenú slovenskú pochúťku – pečeňovú paštétu.
Základné informácie
Vzhľadom k tomu, že na našom trhu je dostupné veľké množstvo druhov, rozhodol som sa zamerať na bravčové pečeňové paštéty, čo je vlastne zmes bravčového mäsa a bravčovej pečene dochutená koreninami.
Vybral som si výrobcov, ktorí nepoužívajú pri výrobe tohto výrobku žiadne konzervanty či zvýrazňovače chuti. Žiaľ, pri tomto type výrobku sú úplne bežné, avšak mne sa viac-menej bez problémov podarilo nájsť štyroch slovenských výrobcov, ktorí sa pri výrobe spoliehajú na tradičné postupy.
Z čoho sa vyrába bravčová pečeňová paštéta
V obchodoch sú dostupné v rôznych obaloch: od sklenených cez konzervy až po “črievka”. Dve základné suroviny vo výrobku sú bravčové mäso (vrátane slanín a kože) a bravčová paštéta. Každý výrobca si následne zmes dochucuje svojou zmesou korenín, v zložení sa môže napríklad nachádzať aj horčica.
Na zahustenie sa v niektorých výrobkoch používa škrob.
Výroba je v podstate jednoduchá: jednotlivé zložky sa uvaria do mäkka, následne sa na jemno pomelú a ochutia. Posledný krok je hygienické balenie. Nie všetky výrobky sa musia skladovať v chladničke, to závisí najmä od spôsobu balenia. Pri týchto výrobkoch nie je štandard, aby sa na obale uvádzal pôvod základných zložiek.
Testovanie paštét
Testoval som 4 druhy výrobkov s označením “bravčová pečeňová paštéta”, “pečeňovka” či “pečeňová paštéta”. Podarilo sa mi nájsť štyroch slovenských výrobcov. Iba jeden z nich však na svojom obale uvádza aj pôvod základnej suroviny – Mäso Parížek.
Po ďalšom pátraní sa mi podarilo zistiť, že aj ďalší dvaja výrobcovia používajú mäso zo Slovenska. Jeden výrobca na telefonáty a správy nereagoval (HURKA). Jednotlivé vzorky som testoval naslepo, zameriaval som sa na chuť, štruktúru paštéty, farbu a vybrané údaje, ktoré sú uvedené priamo na obale výrobku.
Ako testovanie dopadlo?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)