Raz ich snáď oživíme: V Arizone na to čaká viac ako 200 zmrazených tiel

Reklama
Spoločnosti Cryonics (napr. Alcor, Cryonics Institute) – ponúkajú služby na zmrazenie tiel alebo mozgov v nádeji na budúce oživenie. Zdroj: X/Abubakar Sadiq, Detroit Metro Times

Rusko je podľa Valerija Udalovej, výkonnej riaditeľky KrioRus, na polceste. Ak zomrie osoba bez svojho písomného potvrdenia, že si priala kryoprezerváciu podstúpiť, môžu takú jej vôľu doložiť o svedectvo dvoch iných osôb.

Mozog stačí, na čo telo?

Agentúra Reuters vo svojom článku z októbra 2022 upresňuje aktuálne ceny spoločnosti Alcor, minimálne už dnes začínajú na 200 tisícoch dolároch (takmer 185 tisíc eur). Podčiarkuje však, že kryoprezervácia nemusia zahŕňať celé telo. Lacnejšie je uchovať iba mozog, to príde na 80 tisíc dolárov (vyše 73 tisíc eur). V čase covidu to napokon Alcor zaviedol ako bežnú prax. Pandemické opatrenia v nemocniciach totiž bránili včasnému zachovaniu celých tiel, preto sa sústredili len na mozog.

Ambasádor Alcoru Max More navyše tvrdí, že neuro-prezervácia, ako sa uchovanie samotného mozgu bez tela nazýva, je úplne dostačujúca. A že je aj jeho voľbou. „Vždy som sa upisoval „neuro“ modelu. Dosť dobre nerozumiem tomu, prečo si so sebou ľudia chcú brať aj svoje staré, polámané telo. V budúcnosti bude pravdepodobne lepšie začať od nuly.“

Jeho argument obhajuje tým, že všetko dôležité sa nachádza v hlave, tam žije osobnosť, tam sú uchovávané spomienky. „Zvyšok je nahraditeľný,“ usudzuje. Jeho manželka, tiež z odboru, s tým súhlasí. Telo nemusí byť uchovávané a oživované, bude ho možné jednoducho naklonovať. Alebo tiež nie.

Zobudí sa niekedy?

V tom je totiž háčik. „Žiadna kryonická organizácia totiž nevie, ako priviezť svojich uskladnených pacientov k životu,“ píše magazín Smithsonian. Aj Alcor iba tvrdí, že má v budúcom oživení „dôveru“.

Mnohí to vidia inak. Napríklad Arthur Caplan, odborník na lekársku etiku v New York University, agentúre Reuter povedal, že nevie o žiadnom oficiálnom lekárskom expertovi, ktorý by na oživovanie zmrazených tiel vsádzal. „Predstava, že sa zmrazíme a počkáme si tak na budúcnosť, je science fiction. A je to naivné. Jediná partia, ktorú táto možnosť vzrušuje, sú ľudia, čo sa na štúdium vzdialenej budúcnosti špecializujú, alebo tí, ktorí majú záujem na tom, aby ste za to platili,“ vynáša britký súd.

1 2 3 4
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie