fbpx

Raz ich snáď oživíme: V Arizone na to čaká viac ako 200 zmrazených tiel

Spoločnosti Cryonics (napr. Alcor, Cryonics Institute) – ponúkajú služby na zmrazenie tiel alebo mozgov v nádeji na budúce oživenie. Zdroj: X/Abubakar Sadiq, Detroit Metro Times

A tiež strastiplná púť mŕtveho tela, ktorú v roku 1997 popísal denník The New York Times. Ostatky sa túlali od jednej kryoprezervačnej inštitúcie k inej, striedali kryonické kapsule, nazývajúce sa dewar, v ktorých boli skladované. Nakoniec telo skončilo práve v Alcore, podľa tvrdenia The New York Times z roku 2021 najdrahšej a najznámejšej kryoprezervačnej inštitúcii v Spojených štátoch.

V nádržiach po celom svete je dnes uložených päťsto tiel. Väčšina je práve v Spojených štátoch, svoje telá spravuje však aj ruská spoločnosť KrioRus, v Číne zase od roku 2017 Yinfeng Life Science Research Institute. Z porovnania cien služieb vyšiel denníku The New York Times ako najdrahší Alcor, kde stojí konzervácia 115-tisíc dolárov (vyše 105 tisíc eur), pričom však poplatok automaticky zahŕňa tím, ktorý de facto na mieste vyčkáva na klientov skon, a rýchly prevoz do nemocnice.

Spoločnosť sa pýši aj tým, že je spravovaný prestížnou finančnou inštitúciou Morgan Stanley a vlani v ňom bolo vyše 15 miliónov dolárov (takmer 14 miliónov eur). Konkurenčný Cryonics Institute si v roku 2021 účtoval 28-tisíc dolárov (cez 25 tisíc eur), platby za pracovníkov a rýchly prevoz predstavovali v roku 2021 ďalších až 60-tisíc dolárov (vyše 55 tisíc eur).

Medzi odmietaním a podporou

Najambicióznejší bol pritom čínsky projekt. To preto, že sa ako jediný tešil na spoluprácu s vládou a ústretovosti oficiálnych výskumníkov. „Naša malá jednotka je vlastnená biotechnologickou firmou, ktorá má viac ako osem tisíc zamestnancov a ktorá zdieľa mnohé partnerské projekty s vládou,“ prezradil denníku The New York Times Aaron Drake, ktorý k Číňanom presedlal po siedmich rokoch pri Alcore. Yinfeng je podľa neho „dobre integrovaný do nemocničného systému a spolupracuje s výskumnými inštitúciami a univerzitami“.

V Rusku je situácia celkom iná, špeciálna Komisia pre pseudovedu tamojšej vedeckej obce označuje kryoprezerváciu za výlučne komerčný podnik, ktorý nemá žiadne vedecké základy. Podobne sa k veci stavia americká Society of Cryobiology. Skúma síce vplyv nízkych teplôt na živé tkanivá, avšak v osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia pohrozila, že vylúči každého člena alebo členku, ktorí sa podieľajú na akomkoľvek aplikovaní zmrazovania mŕtvych osôb v očakávaní ich oživenia.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie