Od roku 2023 podľa portálu Volcano Discovery bolo v oblasti osady Gloggnitz hlásených 340 zemetrasení. Konkrétne šlo o dve zemetrasenia s magnitúdou nad 4, štyri zemetrasenia s magnitúdou medzi 3 a 4 a ďalších 26 zemetrasení o magnitúde medzi 2 a 3. Pri zvyšných 308 prípadoch šlo o silu pod 2, čo ľudia zvyčajne necítia.
Po početných zemetraseniach v Tirolsku za posledné tri týždne sú tieto posledné otrasy najsilnejšími. Predtým došlo 27. januára k zemetraseniu s magnitúdou 3,6 v obci Ehrwalde. V predošlých dňoch evidovali niekoľko otrasov s magnitúdou až 3,9 v St. Johann in Tirol.
V oboch regiónoch došlo v dôsledku otrasov k malým škodám na domoch. Okrem toho zemetrasenie zasiahlo aj susedné mestá v Bavorsku. Medzi jednotlivými zemetraseniami v Ehrwalde, St. Johann a teraz v Gloggnitzi neexistuje priama súvislosť.
Slováci sa nemusia báť
Vedecký pracovník a vedúci oddelenia seizmológie v Slovenskej akadémii vied (SAV) Kristián Csicsay pre Startitup potvrdil, že toto zemetrasenie sme na Slovensku nepocítili. Slovákov ubezpečuje, že sa nemusia obávať, nebude mať žiadne priame prepojenie na naše regióny.
Po poslednom zemetrasení na východe Slovenska môžu ostať miestni obyvatelia pokojní rovnako ako aj ľudia žijúci v blízkosti hraníc s Rakúskom. Zemetrasenie pri osade Gloggnitz podľa neho neovplyvňuje seizmologickú situáciu na Slovensku.
Otrasy bolo zreteľne cítiť aj v susednom okrese Hartberg-Fürstenfeld v Štajersku. Mladý muž telefonicky povedal Ö3, že on a jeho manželka nespali, pretože ich malá dcéra bola nepokojná. „Potom sme si všimli, že zemetrasenie prichádza tak pomaly a zrazu sa krabica triasla a vodná posteľ bola nepokojná.“