Rakúske skiareály čakajú temné zajtrajšky. Väčšina ľudí ani nelyžuje, hovorí ekonóm

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: X/Beechen Cliff School

Klimatické zmeny môžu v ďalších rokoch citeľne premeniť štruktúru a podobu mnohých ekonomík po celom svete. Veľké výzvy v ďalších rokoch zrejme čakajú aj susedné Rakúsko, prvé zmeny tam sú pritom viditeľné už teraz. Ekonóm a geograf Robert Steiger z univerzity v Innsbrucku totiž varuje, že v rakúskych Alpách každým rokom lyžuje menej ľudí, čo so sebou prináša množstvo komplikácií.

Robert Steiger sa rozhovoril pre portál Der Standard o vyhliadkach rekreačného lyžovania na rakúskom území. Mnoho tamojších skiareálov podľa neho už roky nie je v ideálnej finančnej kondícii. Záujem o lyžovanie zvlášť u mladej generácie klesá. Podnikom navyše kvôli klimatickým zmenám rastú náklady na zasnežovanie, čo sa prepisuje aj do cien. Tie sú pre mnoho Európanov stále menej únosné.

„Už v minulosti boli materiálne náklady na lyžovanie značné. K tomu sa ale postupne pridali aj vysoké ceny skipasov alebo ubytovania. Niet divu. Kvôli značnému dopytu po rakúskych horách a kvalitných službách v minulosti sa všetko postupne sprofesionalizovalo, čo sa do cien nutne premietlo,“ hovorí Steiger.

Zamestnanci chýbajú, mzdy rastú

Rakúsky ekonóm každopádne dodáva, že dopyt po zamestnancoch v rakúskych horách je dlhodobo obrovský. V posledných rokoch je ale často veľmi náročné kvalitnú pracovnú silu získať. Aby bolo možné zaistiť dostupnosť služieb v požadovanej kvalite, musia tomu zodpovedať aj mzdy. Tie v posledných rokoch citeľne vzrástli, čo následne zase pocítili rakúske skiareály.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie