Rakovina pankreasu môže postihnúť aj mladších ľudí. Viete, aké sú rizikové faktory tohto ochorenia?

Reklama
Rakovina pankreasu. Ilustračné foto/Zdroj: pixabay.com/unknownuserpanama, Jupilu

Mnohí z nás poznajú rakovinu pankreasu ako ochorenie starších ľudí. Jej výskyt medzi mladými však stúpa stále viac. Odborníci apelujú na zvýšenie povedomia o rizikových faktoroch, ale aj možnostiach prevencie. 

Ako informuje portál tvnoviny.sk, štátna univerzita v Ohiu vykonala prieskum, v ktorom odhalila, že až 53 % dospelých mladších ako 50 rokov by nevedelo rozpoznať skoré príznaky rakoviny pankreasu. Rovnako vyplynulo i to, že až tretina respondentov verí, že týmto ochorením sú ohrození iba starší ľudia. Prieskum bol uskutočnený v októbri a zúčastnilo sa na ňom viac ako 1 000 ľudí.

Americká spoločnosť pre rakovinu uviedla, že tento druh rakoviny sa považuje za zriedkavý, ale má desivú prognózu. Iba 13 % pacientov s ochorením prežije viac ako 5 rokov. Vo všeobecnosti však ľudia majú nedostatočné vedomosti o tomto druhu rakoviny. Podľa štúdie z roku 2023 počet prípadov ochorenia v ranom štádiu u mladších ľudí ako 50 rokov rastie.

„Výskyt rakoviny pankreasu rastie približne o jedno percento ročne a s týmto ochorením sa stretávame oveľa častejšie u ľudí, ktorí majú okolo 40 rokov. Je to znepokojujúci trend, ktorého príčinu je potrebné preskúmať,“ uviedla Dr. Zobeida Cruz-Monserrate, spoluriaditeľka programu molekulárnej karcinogenézy a chemoprevencie v Komplexnom centre rakoviny Ohio State University.

Potrebná je včasná diagnóza

Príznaky rakoviny pankreasu môžu byť len veľmi ťažko rozpoznateľné. Väčšinou sa dokonca ani neprejavujú, až kým choroba nepokročí alebo nemetastázuje, teda kým sa nerozšíri aj do inej časti tela. „Nádory pankreasu často spôsobujú nešpecifické príznaky, pacienti pociťujú únavu a chudnutie,“ povedal Timothy Donahue, riaditeľ Agi Hirshberg Center for Pancreatic Diseases v Jonsson Comprehensive Cancer Center.

O niečo neskôr sa u ľudí môže objaviť žltnutie kože a očí spolu s tmavým močom, bledou stolicou a svrbením kože. „Toto sú príznaky, ktoré mnohí ľudia zažívajú v určitom okamihu svojho života. Ak však príznaky trvajú dlhšie ako dva až tri mesiace, ľudia by mali vyhľadať lekársku pomoc,“ povedal Marcovalerio Melis, chirurgický onkológ v nemocnici Northwell Health Lenox Hill.

Ako znížiť riziko tohto typu rakoviny?

Spomínaný prieskum ukázal, že až 37 % ľudí si myslí, že nemôžu urobiť nič, aby znížili riziko tejto rakoviny. Odborníci s tým však nesúhlasia, podľa nich je približne 10 % prípadov rakoviny pankreasu spojených s dedičnými génovými mutáciami. Okrem toho nás ovplyvňujú aj rôzne rizikové faktory. Ide predovšetkým o tieto:

  • fajčenie
  • cukrovka
  • vysoký index telesnej hmotnosti (BMI)
  • alkohol

 

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie