fbpx

Rakovina kože zo slnka: Dá sa jej predísť? Na TOTO si daj pozor

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK

Namiesto letného opálenia sa na dovolenke ľahko spáliš. Nie je to však sezónna záležitosť! Opáliť sa môžeš počas celého roka, pri mori alebo na horách. Následky spálenia od slnka sa môžu prejaviť až po rokoch. Ako im predchádzať?

Ako sa opáliť a nespáliť ?

Skôr než si vezmeš uterák a vyrazíš k vode, mal/a by si sa zamyslieť nad tým, ako sa opáliť a nespáliť. Keď tvoja pokožka začne červenať a pocítiš, že sa opaľuješ, je už neskoro na prevenciu a môžeš len zmierniť následky.

Ako sa nespáliť sa od hlavy až po päty:

  • Používaj širokospektrálny opaľovací krém, ktorý chráni pred UVA aj UVB žiarením. Pri nanášaní opaľovacieho krému nešetri.
  • Čím svetlejšia je tvoja pokožka, tým viac ochrany potrebuješ. Svoju úlohu zohráva aj počasie a lokalita – t. j. miesta s prudkým slnkom. V lete a v tropických destináciách si vyberte OF 50+. V zime v Českej republike si na tvár vyber aspoň OF 15, ideálne OF 30*.
  • Pri dlhodobom pobyte na slnku obnovuj ochrannú vrstvu opaľovacieho krému každé 2 hodiny, ako aj po kúpaní.
  • Opaľovacie krémy ti neposkytnú 100 % ochranu pred slnkom. Zvýš ju používaním vhodných doplnkov a oblečenia, napríklad klobúka alebo slnečných okuliarov.
  • Nepoužívaj opaľovacie krémy s uplynutou dobou použiteľnosti.
  • Obmedz pobyt na slnku a vyhľadaj tieň, keď je slnko najintenzívnejšie (zvyčajne po poludní). Buď však opatrní – aj v tieni sa môžeš spáliť. UV žiarenie ťa môže zasiahnuť aj tam. Preto sa nezabudni natrieť krémom s vhodným OF.

S vyšším ochranným faktorom SPF sa síce opáliš pomalšie, ale opálenie ti vydrží dlhšie. Ak sa predsa len spáliš, nevystavuj pokožku zbytočne slnku a zvýš jej ochranu, napríklad nosením vhodného oblečenia.

Tiež sa môžeš spáliť aj v soláriu. Aj tam si vystavení škodlivému žiareniu, ktoré môže spôsobiť opálenie, preto sa po návšteve solária chráň a dbaj na výživu pokožky.

Čo si možno nevedel o opaľovacom kréme

Ochranný slnečný faktor (skrátene SPF) určuje, do akej miery ťa opaľovací krém chráni pred slnečnými lúčmi – to znamená, koľko ultrafialového žiarenia prenikne do pokožky. Jeho úroveň udáva, ako dlho môže vaša pokožka zostať na slnku bez spálenia.

V praxi OF 10 prepúšťa 1/10 ultrafialového žiarenia, zatiaľ čo OF 30 prepúšťa 1/30. OF 30 filtruje 97 % škodlivého UV žiarenia, OF 50 dokonca 98 %. Preto sa môže zdať, že rozdiel medzi 30 a 50 nie je až taký veľký. Ako veľmi teda záleží na tom, ktorý faktor použiješ?

Pri výbere zohľadni už spomínané ročné obdobie a lokalitu (napr. slnečné žiarenie je na horách intenzívnejšie ako v nížinách), ale aj plánovanú dĺžku pobytu na slnku. Na celé popoludnie na pláži použi OF 50, v meste si vystačíš s OF 30.

V neposlednom rade zohráva úlohu aj fototyp tvojej pokožky. Čím tmavšia je tvoja pokožka, tým dlhšie môžeš byť na slnku bez spálenia. Blondínka so svetlou pokožkou vydrží bez ochrany 15 minút, malé dieťa len 5.

Veľmi záleží aj na množstve, ktoré použiješ. Pravdepodobne je to viac, ako si myslíš. Väčšina ľudí nepoužíva dostatočné množstvo opaľovacieho krému. Pre predstavu, priemerná žena by mala pri jednom použití použiť 36 g krému na celé telo, čo sú približne 2 polievkové lyžice opaľovacieho krému. Na celú tvár by malo stačiť množstvo na dva prsty (približne ½ čajovej lyžičky).

Ako si vybrať opaľovací krém k moru?

Niektoré opaľovacie krémy obsahujú látky škodlivé pre vodný ekosystém, v ktorom sa nachádzaš. Už po 20 minútach pobytu vo vode sa niektoré z týchto opaľovacích krémov uvoľňujú, rozpúšťajú sa vo vode a v dôsledku toho majú negatívny vplyv na koralové útesy, morské riasy, ryby a iné vodné živočíchy.

Preto sú niektoré látky a opaľovacie krémy v niektorých krajinách zakázané – napríklad na Havaji platí zákaz opaľovacích krémov, ktoré používajú oxybenzón ako UV filter.

Na kúpanie v mori, jazere, lome alebo inom vodnom toku:

  • Používaj opaľovacie krémy s minerálnymi filtrami.
  • Vyhni sa opaľovacím krémom, ktoré obsahujú škodlivé látky, ako je oxybenzón, oktokrylen alebo zmesi parabénov.
  • Pred plávaním nechaj opaľovací krém dôkladne zaschnúť – do vody sa ho uvoľní menej.
  • Zisti, aké opaľovacie krémy sú v tvojej oblasti povolené alebo zakázané.

Opálená pokožka nie je len symbolom skvelej dovolenky. Opálenie je súčasťou prirodzenej obrany nášho tela pred účinkami škodlivých slnečných lúčov.

Ako rozpoznať rakovinu kože

Rakovina kože môže mať mnoho podôb, pričom medzi najčastejšie príznaky patria rôzne zmeny na koži. Najviac ohrozené sú oblasti tela, ktoré sú pravidelne vystavené slnku: chrbát, ramená, nohy, hrudník. Ak máš akékoľvek podozrenie, obráť sa na svojho lekára.

Nasledujúce prípady ti pomôžu rozpoznať rakovinu kože:

  • Znamienko mení farbu. Normálne znamienka majú 1 farebný odtieň.
  • Znamienko mení veľkosť alebo je asymetrické.
  • Nové pigmentové znamienko sa objaví po 35. roku života.
  • Všimneš si zmeny na koži, ako je začervenanie, výrastky, stvrdnutie, svrbenie atď.
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie