fbpx

Rakovina kože má svoj pôvod v detstve. Vieme, ako sa jej vyhnúť

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK

Opakovaný výskyt ranky

Pozoruj výrastok, ktorý vyzerá ako otvorená rana. Táto otvorená rana sa môže opakovane zahojiť a znova vrátiť. To môže byť varovné znamenie.

Hrčka, ktorá rýchlo rastie

U dospelých býva melanóm veľmi často plochý. U detí sa naopak zvykne prejaviť vypuklo – nadvihnutím kože, vypuklinou. Ak spozoruješ hrčku, vypuklinu, ktorá rastie a je väčšia ako iné výrastky na tele dieťaťa, je čas nechať ho skontrolovať detským dermatológom. Vyšetrenie je bezbolestné.

Sleduj nechty na rukách i nohách

Tmavý pruh či škvrna pod nechtom na ruke alebo na nohe môže byť u detí známkou melanómu, preto je lepšie, aby aj takéto prejavy skontroloval odborník – detský dermatológ.

Dermatologička Adriana Tomeková upozorňuje, že nadmerné slnenie a opakované spálenie kože v detstve spôsobuje vznik kožných nádorov v dospelosti. Deti do 6 mesiacov veku by nemali byť vystavené slnku vôbec, deti do 2 rokov by sa na ňom mali zdržiavať čo najmenej a s najvyššou SPF ochranou 50 +.

Ako tomu predísť?

Naša pokožka si pamätá každé poškodenie slnkom a časom sa to prejaví – či už predčasným starnutím pokožky, alebo aj rakovinovými stavmi. Napriek tomu, že má detská pokožka lepšiu regeneratívnu schopnosť ako pokožka dospelého človeka, je zraniteľnejšia. Môže za to jej tenkosť, ktorá spôsobuje, že prienik UV lúčov je hlbší a má menej kožného farbiva. Tieto faktory zvyšujú náchylnosť na spálenie, píše portál vysetrenie.zoznam.sk.

Dôležité odporúčania

Už dve a viac spálení na slnku u detí 5-násobne zvyšuje riziko vzniku melanómu v dospelosti. Aj preto je dôležité dávať pozor a dodržiavať tieto odporúčania:

  1. Vyhýbaj sa pobytu na slnku počas poludnia, schovaj sa radšej do tieňa.
  2. Použi vhodnú pokrývku hlavy, najlepšie klobúčik, ktorý vytvára nielen tieň očiam, ale zakrýva aj ušnice. Počas slnečných dní tiež siahni aj po slnečných okuliaroch a teplom bavlnenom oblečení.
  3. Používajte vhodný opaľovací krém – do troch rokov sú ideálne prípravky na ochranu pred UV žiarením s minerálnymi anorganickými filtrami, od troch aj tie chemické.
  4. V čase od 11.00 do 15.00 hod. si naplánuj aktivity vo vnútorných priestoroch alebo v tieni.
  5. Venuj pozornosť predpovediam UV indexu.
  6. Solárium nie je vhodné – ako pre teba, tak ani pre (ani väčšie) deti.
1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie