Malígny melanóm sa u detí v minulom tisícročí takmer nevyskytoval. Teraz sa jeho výskyt každý rok prudko zvyšuje, ale pozor, u detí môže vyzerať odlišne ako u dospelých. Až polovicu kumulatívnej dávky žiarenia dostane človek pred dovŕšením dospelosti. Ochrana detí pred UV žiarením zníži pravdepodobnosť výskytu rakoviny až o 80 %, píše portál vysetrenie.zoznam.sk.
Podľa portálu zdravie.pluska.sk, lekárka upozorňuje, že už v ranom veku dieťaťa môžete ovplyvniť, či vaše deti budú mať zvýšené riziko výskytu melanómu. A to nielen svojimi génmi, ale aj tým, ako často a v akej intenzite budete deti vystavovať slnku.
Malígny melanóm môže u detí vyzerať inak ako u dospelých. Preto je potrebné pri samovyšetrení dieťaťa okrem už známych pravidiel ABCDE aplikovať aj ďalšie kroky. Aby ste dokázali rozpoznať podozrivé znamienka u detí, popísala primárka dermatologicko-laserovej kliniky MUDr. Adriana Tomeková 5 znakov, ktoré si treba všímať pri domácej kontrole detskej pokožky a znamienok.
„Počet materských znamienok objavujúcich sa na našej koži priamo úmerne súvisí s dávkou ultrafialového žiarenia, ktorú sme dostali v prvých rokoch života. Aj keď zhubný melanóm vzniká z materských znamienok len niekedy, pri ich vyššom počte rastie aj riziko vzniku tohto nádoru. Melanóm sa môže vyvinúť na koži, ale napríklad aj pod nechtom na mieste, kde človek žiadne znamienko nemal. Pravidelné domáce vyšetrenie, dôkladná ochrana pred slnkom (SPF 50+) a včasná diagnostika odborným lekárom sú preto kľúčové,“ zdôrazňuje Tomeková.
Čím viac má dieťa znamienok, tým buďte ostražitejší. Riziko vzniku malígneho melanómu totiž narastá úmerne s vyšším počtom materských znamienok, ktoré obsahujú pigmentové bunky. Riziko je asi 1,5x väčšie u ľudí s 11 až 25 znamienkami a až 2x vyššie u ľudí s viac ako 25 znamienkami oproti tým, ktorí ich majú menej ako 10. Preto je potrebné pravidelne ich sledovať a kontrolovať.
Nemusí to byť tmavé znamienko
Červená, ružová, fialová škvrna alebo takzvaná „mäsová“ farba či neobvyklý výrastok. Kým u dospelých má melanóm často viac farbieb a takmer vždy sa medzi nimi objaví hnedá alebo čierna, u detí môže byť melanóm jednofarebný a nemusí byť čierny alebo hnedý.
Všímaj si škrabanie
Krvácanie, svrbenie alebo neobvyklý výrastok. Štúdie ukazujú, že mnohé detské melanómy krvácajú, alebo sú veľmi svrbiace. Všímaj si, či sa dieťa nezvykne často škrabať práve tam, kde má znamienko.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)