„Kľúčové nie sú len správne potraviny, ale aj spôsob ich prípravy. V zime odporúčam viac variť, dusiť, piecť, smažiť, dusiť. Surové ovocie a zeleninu si vychutnávajte o niečo menej ako v iných ročných obdobiach. Do jedla môžete pridať aj jemne pikantné korenie, ktoré ho trochu zahreje,“ uviedla pre portál výživová poradkyňa Monika Rychlovská Tělupilová.
Dôležitú rolu zohráva aj kvalita spánku či pitný režim
Naše telo sa skladá zo 60-70 % z vody. A práve v prostredí vody prebiehajú procesy získavania energie. Keď svoje telo dostatočne a pravidelne hydratujeme, mitochondrie (dôležité organely, ktoré pre nás vyrábajú energiu) môžu o niečo lepšie plniť svoju funkciu. V každom prípade siahnite radšej po neochutenej vode ako po sladených nápojoch.
Popri úprave stravovacích návykov je potrebné zamerať sa aj na spánok. Jeho dĺžka, ale aj kvalita ovplyvňuje každodennú náladu a fungovanie človeka.
Dospelí by mali ideálne spať sedem až deväť hodín, zatiaľ čo deťom prospieva viac ako desať hodín denne. Rešpektujte svoj prirodzený biorytmus a zamerajte sa na kvalitu spánku. Vplyv na to má napríklad teplota v spálni, ktorá by mala byť vetraná a mala by sa pohybovať okolo 20 stupňov.
Pomôže aj kvalitný matrac alebo večerné rituály. Najlepšie je nepozerať sa do žiadnych obrazoviek pred spaním. Na druhej strane je lepšie pokúsiť sa celkovo upokojiť, napríklad pomocou relaxačných techník.