Nespavosť je nepríjemná, niekedy dlhotrvajúca a môže výrazne ovplyvniť kvalitu života. Dá sa však riešiť, čo je dobrá správa. Poradíme vám, čo vám môže pomôcť.
Možno ste to zažili aj vy, a to dokonca niekoľkokrát. Snažíte sa v noci zaspať a nemôžete. Otáčate sa v posteli zo strany na stranu, ležíte na chrbte, pozeráte do stropu, narovnávate si vankúš, počítate ovečky, čas plynie a plynie, neustále kontrolujete budík, čas plynie, ale stále nespíte.
Rána sú tiež ťažké, ste unavení, ospalí, počas dňa ospalí alebo podráždení, ťažko sa vám pracuje, ste nesústredení, mrzutí. Ale čo s tým robiť? Tu je niekoľko rád, ako bojovať s nespavosťou, píše portál idnes.cz.
Dbajte na spánkový rytmus
Každý človek má určité biorytmy, a hoci si to možno neuvedomuje alebo si to ani nechce uvedomiť, ľudské telo má rado, páči sa mu a prospieva mu pravidelný režim. Niektorí ľudia potrebujú šesť až sedem hodín spánku, iní potrebujú osem až deväť hodín, nie je to nič nezvyčajné.
Každý sme iný a v tomto smere sa musíme telu čo najviac prispôsobiť. Ak môžete, snažte sa chodiť spať každý deň približne v rovnakom čase. A to vrátane víkendov alebo voľných dní. Potom tiež vstávajte približne v rovnakom čase ráno, a to takmer každý deň, bez ohľadu na to, či je to pracovný deň alebo víkend. Tento pravidelný rytmus je pre telo veľmi dôležitý a pomáha vám večer lepšie zaspať.
Pravidelný spánok je pre telo nevyhnutný a po dobrom spánku by ste sa ráno mali cítiť sviežo. Telo sa dokáže vyrovnať s občasnými poruchami spánku, ale ak spíte nepravidelne dlhší čas a máte problémy so zaspávaním, môže to mať vplyv na vašu výkonnosť, ako aj na vaše fyzické a duševné zdravie.
Zlepšite svoju spánkovú hygienu
Do postele by ste rozhodne nemali chodiť rozrušení. V skutočnosti je stres jednou z najčastejších príčin nespavosti bez toho, aby si to väčšina ľudí uvedomovala. Preto sa snažte pred zaspávaním čo najviac upokojiť – ak nemáte náladu, nepozerajte horory ani sa dlho nepozerajte do počítača, tabletu alebo mobilu. Produkujú tzv. modré svetlo a môžu byť jednou z príčin zlého spánku.
Ak sa bez nich nedokážete zaobísť ani pred spaním, zaobstarajte si aspoň filter na displej, znížte jas spotrebiča alebo skúste nastaviť displej na teplejšie farby. Dobrý nápad je tiež zaspávať v pokoji, tichu a tme, t. j. bez zapnutého televízora, so zatiahnutými závesmi alebo žalúziami.
Obmedzte jedlo a pitie
Ak máte problémy so spánkom, rozhodne nepite kávu, čierny alebo zelený čaj alebo iné nápoje s obsahom kofeínu neskôr popoludní, večer alebo pred spaním. Alkohol sa tiež neodporúča. Možno vám pomôže rýchlejšie zaspať, ale v noci sa môžete viac budiť a váš spánok nebude taký pokojný.
Na druhej strane sú pred spaním oveľa vhodnejšie relaxačné bylinkové čaje, ktoré vás upokoja. A samozrejme, s plným žalúdkom sa ťažšie zaspáva, preto jedzte aspoň tri až štyri hodiny pred spaním, ideálne si vyberajte ľahšie, ľahšie stráviteľné jedlá a večer sa neprejedajte. Pikantné, vyprážané alebo príliš sladké a mastné jedlá si nechajte na obed, aby ich telo stihlo pred spaním stráviť.
Aj večerná prechádzka bude prospešná
(Článok pokračuje na ďalšej strane)