Radšej živý dezertér ako mŕtvy hrdina, tvrdia Ukrajinci, ktorí utiekli pred povolaním

Reklama
Vojna na Ukrajine trvá už takmer dva roky. Ilustračné foto. Zdroj: TASR/AP

Zvládol dramatický a náročný útek cez Rumunsko do Poľska, kde sa živí ako taxikár. Prevádzačovi zaplatil 6 000 dolárov (asi 5 500 eur). „Hlavné pre mňa bolo udržať rodinu, nepremrhať najlepšie roky života na fronte a nestať sa potravou pre delá,“ hovorí. Nerozumie, prečo by jeho dve deti nemali mať otca, prečo on musí ísť do vojny a otcovia troch detí nemusia. „Musím na front, pretože mám len dve deti, a tí, čo majú tri, môžu vycestovať do zahraničia a do vojny nemusia? Nevidím v tom logiku,“ hovorí.

Odvádzajú aj HIV pozitívnych

39-ročný Anton je HIV pozitívny. Na začiatku vojny neboli muži s takou diagnózou vôbec povolaní, ale teraz sú oslobodení od služby len v prípade, že sú v pokročilom štádiu choroby. „Moja choroba je v štádiu, že by ma povolali,“ hovorí.

Od júla 2022 žije v Düsseldorfe, navštevuje kurzy nemčiny a privyrába si ako remeselník. „Nemám žiadne výčitky svedomia, že nie som na fronte, ale v Nemecku. Utiekol som z Ruskom kontrolovaného Chersonu,“ uviedol.

Nie je podľa svojich slov nijako politicky aktívny. „Nebol som na proukrajinských zhromaždeniach, ale rovnako ako mnoho obyvateľov mesta som bol zhrozený tým, čo sa deje, a dúfal som len v jednu vec, že Cherson bude čoskoro od Rusov oslobodený,“ dodal. Pripomenul, že štát sa vyhráža, že skonfiškuje majetok tým, ktorí sa neprihlásia. Je s tým zmierený. „Je veľmi nepríjemné cítiť sa ako nepriateľ vlastného štátu. Zatiaľ čo predtým som sníval o tom, že sa na Ukrajinu vrátim, akonáhle vojna skončí, teraz si nie som istý. Rozhodol som sa, že sa tu zatiaľ uchytím,“ uzavrel.

Vojna na Ukrajine trvá už viac ako dva roky. Mužom vo veku 18 až 60 rokov nie je dovolené opustiť krajinu, aby mohli byť povolaní do boja. Výnimku tvoria len otcovia najmenej troch detí, otcovia zdravotne postihnutých detí, muži so zdravotným postihnutím a muži, ktorí sa starajú o manželku alebo rodičov so zdravotným postihnutím. Každý, kto odmietne narukovať, čelí väzeniu alebo nútenému náboru.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie