Kybernetický útok prinútil stranu odstaviť celú svoju nekritickú digitálnu infraštruktúru. Podľa tlačovej agentúry TASS na odvrátení útoku pracovali IT špecialisti strany, ako aj zamestnanci agentúry Roskomnadzor, ktorá má okrem iného na starosti dohľad nad telekomunikáciami a informačnými technológiami.
Podstatou útoku DDoS je systematické zahltenie cieľového servera veľkým počtom požiadaviek, ktoré ho vyradia z činnosti. Zatiaľ nie je jasné, aká hackerská skupina stála za sobotňajším útokom.
Putin nemá konkurentov, tí to len predstierajú
Volebná komisia tvrdí, že v Rusku je viac ako 112 miliónov oprávnených voličov vrátane občanov Ruskom okupovaných ukrajinských území. Ďalšie takmer dva milióny Rusov žijú v zahraničí. V prvý deň volieb v piatok hlasovali elektronicky viac ako štyri milióny ľudí; celkovo sa na federálnej platforme zaregistrovalo 4,76 milióna voličov.
Podľa zahraničných médií sa ruský režim usiloval o vysokú účasť, aby legitimizoval Putinovo zotrvanie vo funkcii a ukázal jednotu národa, ktorý je kvôli invázii na Ukrajinu čoraz viac medzinárodne izolovaný.
Vysoká účasť blížiaca sa k 70 percentám bola zaznamenaná napríklad v Belgorodskej oblasti susediacej s Ukrajinou, kde v sobotu pri ostreľovaní zahynuli dvaja ľudia, a na okupovaných ukrajinských územiach.
Sedemdesiatjedenročný Putin je pri moci už 24 rokov. Vďaka postupnému sprísňovaniu režimu a nedávno prijatým zákonom, ktoré zaviedli dlhé tresty odňatia slobody za kritiku ruskej angažovanosti na Ukrajine a ďalšie priestupky, sa mu podarilo takmer úplne umlčať kritické hlasy v krajine.
Okrem Putina sa o prezidentský úrad oficiálne uchádzali aj ďalší traja kandidáti, ale podľa analytikov je ich funkciou len vytvárať zdanie súťaže. Neočakáva sa, že by získali viac ako jedno percento.