Rituál každoročného predkladania majetkových priznaní zaviedol v Rusku ako protikorupčné opatrenie Dmitrij Medvedev v čase, keď Putina vystriedal v rokoch 2008 až 2012 na jedno volebné obdobie v Kremli, pretože ústava nedovoľovala zastávať najvyššiu funkciu viac ako dvakrát po sebe. Po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu Putin zakázal majetkové priznanie úradníkov zverejňovať, čo u expertov vyvolalo obavy, že aj taká slabá verejná kontrola štátnej moci ešte viac zoslabne.
Skrytý majetok?
Putin má okrem mzdy k dispozícii tučné reprezentačné fondy, rozsiahle kremeľské zázemie a niekoľko vidieckych rezidencií. V médiách sa navyše z času na čas objavujú špekulácie, že jeho majetok je v skutočnosti oveľa rozsiahlejší, než oficiálne priznáva.
Uväznený opozičný vodca Alexej Navalnyj tvrdí, že imanie najvplyvnejších ruských politikov je zapísané na cudzie osoby, aby zostalo skryté zrakom verejnosti.
Pred pár dňami zverejnil v rámci protikorupčnej kampane svoje majetkové priznanie aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podľa webu ukrajinskej prezidentskej kancelárie príjmy Zelenského a jeho rodiny od roku 2020 klesajú. V roku 2020 predstavovali celkové príjmy zhruba 12 miliónov hrivien (takmer 300-tisíc eur) a o rok neskôr 11 miliónov hrivien (vyše 260-tisíc eur), z ktorých podstatnú časť tvoril výnos z predaja ukrajinských štátnych dlhopisov.
V roku 2022, keď sa na Ukrajine začala ruská invázia, príjmy Zelenského a jeho rodiny klesli na 3,7 milióna hrivien (90-tisíc eur). Pokles bol podľa prezidentskej kancelárie spôsobený vypovedaním niektorých nájomných zmlúv kvôli začiatku vojny.