„Naši spravodajcovia odhadujú, že to bude trvať tri až päť rokov, a to do značnej miery závisí od toho, ako sa nám podarí udržať jednotu a postoj voči Ukrajine. Pretože to, čo Rusko chce, je pauza, a táto pauza má zhromaždiť jeho zdroje a silu. Slabosť provokuje agresorov, takže slabosť provokuje Rusko,“ povedala v pondelok denníku The Times.
Aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v minulom týždni uviedol, že akákoľvek pauza na bojisku by Rusku nahrala. „Takýto krok by nás mohol následne rozdrviť,“ uviedol s tým, že pripustenie čo i len krátkodobej pauzy by Rusku dalo šancu posilniť svoju obranu a začať ešte silnejší útok.
Nemecký denník Bild v pondelok informoval, že nemecká armáda má rozpracovaný podrobný scenár možného konfliktu krajín NATO s Ruskom, ktorý počíta s nasadením desiatok tisíc nemeckých vojakov v Pobaltí a v Poľsku. Bild to uviedol na základe získaného dokumentu, ktorý začína ruskou mobilizáciou vo februári tohto roka a končí bezprostrednou hrozbou vojny v lete 2025.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová správu v pondelok odmietla potvrdiť ako druh predpovedí, ktorý by ste „mohli nájsť v horoskope“.
Kallasová v pondelok tiež konštatovala, že jednota medzi členmi NATO je s pokračujúcou vojnou na Ukrajine stále ťažšia.
„Niekoľko západných spojencov vykazuje známky únavy z vojny,“ uviedla s odkazom na USA, ktoré začiatkom roka uviedli, že naďalej neplánujú podporovať kyjevskú armádu v rovnakej miere ako od roku 2022.
„Myslím ale, že je povinnosťou lídrov neustále vysvetľovať, prečo je ruské víťazstvo na Ukrajine nebezpečné nielen pre európsku bezpečnosť, ale aj pre bezpečnosť celého sveta, pretože ak sa agresia niekde oplatí, poslúži to ako výzva na jej použitie inde,“ dodala estónska premiérka.