Americký úradník dodal, že Putinov návrh sa na základe toho, čo bolo verejne oznámené, nezmenil oproti skorším požiadavkám, aby si Rusko udržalo zabrané ukrajinské územie. Predstaviteľ naznačil, že v Moskve zrejme panuje frustrácia z toho, že Washington návrh opakovane odmietol prijať.
Podľa troch ruských zdrojov bol Putinov signál odovzdaný do Washingtonu, kde o veci diskutovali americkí predstavitelia vrátane poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana, riaditeľa Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Billa Burnsa a ministra zahraničia Antonyho Blinkena.
„Išlo o to, aby Sullivan prehovoril s Putinovým poradcom Jurijom Ušakovom a stanovili sa ďalšie kroky,“ tvrdí jeden z ruských zdrojov. Keď si však činitelia v januári telefonovali, Sullivan Ušakovovi povedal, že Washington je ochotný hovoriť o ďalších aspektoch vzťahov, ale nebude hovoriť o prímerí bez Ukrajiny, dodal ruský zdroj.
Americký činiteľ sa odmietol vyjadriť k akýmkoľvek podrobnostiam Sullivanových údajných telefonátov alebo k tomu, či k takému rozhovoru s Ušakovom vôbec došlo.
„Myslí to úprimne,“ povedali zdroje o Putinovi
Jeden z ruských zdrojov agentúre povedal, že USA podľa neho zrejme neverili, že bol Putin ohľadom prímeria úprimný. „Ale on bol a je pripravený rokovať o prímerí. Ale rovnako je pripravený bojovať tak dlho, ako bude treba,“ povedal jeden z ruských zdrojov, ktoré zároveň podľa Reuters tvrdili, že Kremeľ nevidí zmysel v ďalších kontaktoch s USA v tejto otázke.
Putin hovoril o pripravenosti viesť „dialóg“ v nedávnom rozhovore s americkým moderátorom Tuckerom Carlsonom, kde zároveň tvrdil, že je podľa neho nemožné, aby bolo Rusko na Ukrajine strategicky porazené.
Ruský prezident vyslal invázne vojská na Ukrajinu 24. februára 2022, čím po ôsmich rokoch bojov na východe tejto krajiny medzi ukrajinskou armádou a proruskými povstalcami podporovanými Moskvou rozpútal najväčší konflikt v Európe od druhej svetovej vojny.