Boj o plast
Táto internetová ekologická štúdia odhalila, že používanie umelých mušlí je „globálnym fenoménom“. „Videli sme to u dvoch tretín všetkých druhov krabov suchozemských pustovníkov,“ povedala Szulkin. „To je to, čo sme mohli identifikovať len pomocou fotografií od turistov.“
Vedci tvrdia, že zistenia otvárajú nové otázky o tom, ako tieto pobrežné kôrovce interagujú s plastmi a ako ich používajú. Vedci chcú okrem pochopenia, či im to spôsobuje nejaké škody, zistiť, ako by to mohlo ovplyvniť ich vývoj.
Celá táto skupina krabov sa prispôsobila upratovaniu a využívaniu odhodených slimačích ulít na ochranu svojich krehkých tiel. A keď je tých škrupín nedostatok, kraby sa o ne pobijú. Nevieme však, do akej miery ich prvok novosti môže ovplyvniť – a či budú kraby bojovať o umelé plastové škrupiny, vysvetlil profesor Szulkin.
Výskumník uviedol, že prirodzené slimačie ulity sú na ústupe, takže mala podozrenie, že pre zvieratá by mohlo byť jednoduchšie nájsť umelú alternatívu. A ľahšie plastové „škrupiny“ môžu dokonca pomôcť menším a slabším krabom prežiť, pretože sa ľahšie prenášajú. V morskom prostredí je určite veľké množstvo plastov, z ktorých si môžu živočíchy vyberať. Nedávna štúdia, ktorá sa pokúsila kvantifikovať rozsah znečistenia plastmi, odhadla, že v našich oceánoch teraz pláva najmenej 171 biliónov kusov plastov.
To by sa mohlo do roku 2040 takmer strojnásobiť, ak sa neprijmú žiadne opatrenia, varovali odborníci. Existuje však nádej, že v roku 2024 by sa národy mohli konečne stať súčasťou dlho očakávanej globálnej zmluvy o ukončení pliagy plastov.