Publikoval súkromné zábery Sátorovcov a oslovila ho aj rodina Jána Takáča. Mladý tvorca zostavuje mapu miest činov slovenskej mafie (rozhovor)

Reklama
Zdroj: TASR/Jozef Ďurník, Repro TASR, sn. poskytla Polícia

Drente, tvorca populárneho YouTube kanálu Miesto činu, sa venuje mapovaniu histórie mafie na Slovensku a jeho prepojeniu s politikou. V rozhovore prezradil, čo ho k tejto téme priviedlo, ako vzniká jeho obsah, aj aké osobné zážitky ovplyvnili jeho pohľad na činy v slovenskom podsvetí.

Na kanáli Miesto činu sa venuje odkrývaniu temnej histórie slovenského podsvetia. Svojimi videami mapuje kriminálne prípady a spája ich s detailnou mapou miest činov. Jeho obsah zaujme nielen historickými faktami, ale aj dôrazom na prepojenia medzi mafiou a politickými štruktúrami. Jeho unikátny projekt má však aj silné posolstvo.

Tvojich fanúšikov určite zaujíma, či je Drente tvoje skutočné meno alebo prezývka, koľko máš rokov a z akého si prostredia. Pochádzaš z mesta, kde to kedysi „žilo“, čo sa týka slovenského podsvetia?

Drente je prezývka, mám 30 rokov a narodil som sa v Bratislave, kde aj žijem, okrem takmer štyroch rokov, kedy som študoval a žil v USA. Narodil som sa v roku 1993, takže v tých časoch v Bratislave aj v iných mestách začínali nájomné vraždy na verejnosti a mám s tým aj určitú osobnú skúsenosť.

Čo ťa priviedlo k záujmu o slovenské podsvetie? Máš nejakú osobnú motiváciu, alebo je to pre teba skôr fascinujúca historická téma?

Nepamätám si, čo konkrétne ma k téme slovenského podsvetia priviedlo, ale tento YouTube kanál som založil preto, lebo mi chýbali ucelene spracované témy okolo mafiánskych trestných činov a hlavne tie dobové zábery, reportáže či články alebo spisy. Tak som sa rozhodol, že začnem takéto videá robiť sám.

Je to pre mňa ale určite aj fascinujúca téma. Sme malá krajina a hlavne v tých 90-tych rokoch, ale aj potom, sme tu mali veľmi vysokú koncentráciu brutálnych násilných činov, za ktorými veľakrát stálo podsvetie, ktoré bolo neraz kryté ľuďmi z najvyšších štátnych miest.

Tak by to v modernej krajine vyzerať podľa mňa nemalo a aj to bola pre mňa motivácia tieto videá robiť a ukazovať ľuďom “polopatisticky”, aké boli v histórii prepojenia mafie a politiky, lebo tieto prepojenia sú evidentné aj v súčasnosti.

Máš vo svojom živote nejakú osobnú skúsenosť s mafiou, ktorá ovplyvnila tvoju tvorbu, alebo je to čisto záujem o tému?

Pamätám si, že keď som mal 3-4 roky a také prvé, reálne vlastné spomienky, chodili sme s babkou a dedom do záhrady v Dúbravke a vždy, keď sme sa odtiaľ vracali, chodievali sme okolo vtedy nového pomníka na pamiatku Róberta Remiáša na križovatke Karloveskej, Botanickej a Devínskej cesty. Vždy som sa pýtal, čo to tam je, a dedo povedal, že tam vybuchol kvôli mafii bavorák a zabil mladého chalana. To bola moja úplne prvá skúsenosť s niečím ako mafia a asi aj prvýkrát, kedy som to slovo vôbec počul.

Neskôr v roku 2004, keď som mal 10 rokov, sme boli s dedom na rybách na jazere Rohlík v Ružinove a zrazu sa ozval sídliskom obrovský výbuch. Rýchlo sme s dedom z jazera utekali asi 200 m k nákupnému centru Jadran (dnes Retro), kde už stálo veľa ľudí a práve prichádzala polícia. Zo steny Jadranu chýbal obrovský kus fasády a neskôr som, samozrejme, zistil, že išlo o atentát na Iva Ružiča, pri ktorom sa ťažko zranili viacerí ľudia od takáčovcov aj civilisti a našťastie nikto nezomrel.

Máš niekedy obavy, že môže tvoja práca vyvolať negatívne reakcie? Napríklad od ľudí, ktorých prípady spracovávaš, alebo ich okolia?

Nemám obavy, ale rátam s tým, že niekomu moje videá môžu vadiť. Dávam si ale záležať na tom a pravidelne to spomínam, že ja v tých videách neudávam svoj osobný názor. Len reprodukujem informácie z článkov, reportáží, dokumentov, kníh, výpovedí a spisov. Všetky informácie vo videách sú odzdrojované, a ak niekomu niečo vadí, nech sa obráti na autora článku/knihy, odkiaľ som danú informáciu zobral. A ďalšou vecou je, že keby ľudia nerobia hlúpe kriminálne činy, nepíšu sa o nich články a nerobia sa o nich videá.

Zatiaľ mi nikto nejak negatívne nepísal. Písali mi rodinní príslušníci Petra Čongrádyho, Jána Takáča, Jozefa Svobodu a ďalších a nikto nebol negatívny. Maximálne niečo doplnili alebo opravili, málokedy totiž títo ľudia “z druhej strany” dostali priestor na vyjadrenie sa na verejnosti.

Miesto vraždy Miroslava Sýkoru na parkovisku bývalého hotelu Holiday Inn na Bajkalskej ulici v Bratislave. Zdroj: archív Miesto činu

Vo svojich videách neukazuješ svoju tvár. Vyplýva to prirodzene zo štýlu tvojich videí, alebo je to zámer, aby si zostal anonymný?

Nebol to najprv zámer, ale mne osobne dosť prekáža, keď iní YouTuberi riešia true crime témy vrážd a podobne a ukazujú tam svoju tvár. Nič v zlom, ale nič s tým daným prípadom nemajú. Ja som si to založil na tom, že ukazujem dobové zábery a reportáže a ukazujem všetko bez cenzúry. Práve kvôli tomu mám na všetkých videách obmedzené reklamy “žltým dolárom” a na YouTube z toho nezarobím skoro nič, ale diváci práve to cenia a nerušia ich pri sledovaní reklamy.

Momentálne pracuješ na veľmi zaujímavej mape miest činov slovenského podsvetia. Máš s touto mapou nejaké ďalšie plány, keď bude hotová? Mohla by slúžiť ako podklad pre knihu, dokument alebo niečo podobné?

Tento projekt s názvom “Mapa miest činov slovenskej mafie” som začal robiť v januári 2024, teraz pracujem na videu z roku 2012.Počítam, že do pár mesiacov by som to mal dokončiť. Chcel by som z toho celého potom spraviť nejakú chronologickú knihu, ale uvidíme, ako to dopadne. Plánujem takú mapu urobiť aj z Českej republiky, takže je toho je dosť.

Koľko ti približne trvá pripraviť jedno video? Napríklad spracovať činy slovenského podsvetia za jeden rok a prepojiť to s mapou?

Je to veľmi individuálne. Veľa času som strávil čítaním kníh. To sú roky a roky čítania a desiatky kníh, ktoré som na tému slovenskej mafie prečítal. Tento čas ani nerátam, a okrem toho je to odhadom tak 50-80 hod. čistej práce na jednom 30-40 min. videu. Toľko času strávim na písaní scenáru, nahrávaní audia, zháňaní videí a fotiek, poprípade spisov, ale hlavne na strihaní, editovaní a celej postprodukcii. Dokonca ešte aj tie hudobné podmazy sú veľká väčšina moje beaty, takže všetko si robím sám.

Odkiaľ všade čerpáš informácie? Vo videách spracovávaš aj menej známe či menej medializované prípady. Máš prístup k nejakým špeciálnym archívom alebo inside informáciám?

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie